Koca: Türkiye salgında ikinci döneme girdi

ANKARA – Türkiye’nin salgında ikinci döneme girdiğini söyleyen Sağlık Bakanı Koca, pandemi sürecinin devam ettiği uyarısında bulunarak, sosyal mesafe ve maske kullanımının önemine dikkat çekti.

Koca: Türkiye salgında ikinci döneme girdi
Koca: Türkiye salgında ikinci döneme girdi Editör
Bu içerik 95 kez okundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Toplantısı Ardından Basın Toplantısı Düzenledi. Koca, Türkiye’nin Koronavirüs Salgınında 8’inci Haftayı Geride Bıraktığını Ve Yaşanan Gelişmelerin Dünyanın İlgisini Çektiğini Belirtti. Koca, Türkiye’deki Başarının Temel Sebebinin Yurttaşların Alınan Tedbirlere Uyması Olduğunu Vurguladı.
Her Günün Kritik Olduğuna Dikkat Çeken Koca, “8 Hafta Süren Kimi Yoksunluklar Kontrolü Elden Bırakmamıza Yetecek Bir Zaman Değildir. Daha Ötesi Risk Alınmış Bir An Bile Hayatlara Mal Olabilir. Karıştığımız Bir Kalabalıktan Salgın Tekrar Uç Verebilir. Tedbir Aklın Mecburiyetidir” Dedi.
Koronavirüs Salgının Seyrinde Herhangi Bir Değişiklik Olmadığının Altını Çizen Koca, “Günlük Test Kapasitemiz 50 Bine Ulaştığı Halde Hastalığın Gerilemiş Olması Sebebiyle Bu Şekilde Bir Test İhtiyacı Doğmuyor. Kovid-19'u Düşündürecek Şikayeti Olanlara, Pozitif Vakalarla Teması Olanlara Test Yapılması Bulaşma Hızını Düşürmüştür. Hastalığın Toplum İçinde Bulaşma Yollarının Kesilmesinde Uyguladığımız Strateji Önemli Oldu. Bugün Sayıları 6 Bin 930'a Ulaşan Filyasyon Ekiplerimiz Bir Hastayla Teması Olmuş 722 Bin Kişiye Ulaştılar. Hastalığın Yayılımını Kaynağın Hareketinden Takiple Kontrol Altına Aldık” Diye Konuştu.
İKİNCİ DÖNEM
Maske Kullanımı İle Virüse Karşı Ciddi Önlem Alındığını Kaydeden Koca, Salgının 5’inci Haftasından İtibaren İstikrarlı Bir İyileşme İçinde Olunduğunu Ve Şuanda Salgının Kontrol Altında Olduğunu Belirtti. Koca, “Koronavirüsle Birinci Mücadelesini Tamamlamıştır, İkinci Dönemin İlk Günlerindeyiz Dedim. Başarı İlk Dönemde Olduğu Gibi Yine Tedbirlere Bağlıdır. Virüsü Taşıyan İnsanların Tamamının İzolasyon Altında Olduğunu Düşünmek Tehlikelidir. Virüs Tam Bilemeyeceğimiz Bir Dönem Boyunca Aramızda Varlığını Sürdürecektir. Salgın Hastalıklar Fırsat Tutkunudur, Virüse Bu Fırsatı Tanırsak Bir Ay Öncesine Dönmek İhtimal Dahilindedir, Örnek Olduğumuz Dünyaya Bu Sefer Ders Olabiliriz, Güç Bizdeyken Buna İzin Vermeyelim” Uyarısında Bulundu.
‘PANDEMİ SÜRECİ OLDUĞU UNUTULMAMALI’
Pandemi Sürecinde Olunduğunun Unutulmaması Gerektiğini Dile Getiren Koca, Şöyle Devam Etti: “Pazar Yeri Kalabalığına Tedbirsiz Karışmak Risktir. Koronavirüsten Ödün Vermek Çikolatayla Rejimi Bozmaya Benzemiyor. Riskle Hangi Ortamda Karşılaşacağımızı Bilemeyiz. Çok Sağlıklı, Belki De Hiç Belirti Göstermeyen Biri Size Hastalık Bulaştırabilir, Siz Virüsü Ondan Alıp Başkasının Hastalığına Sebep Olabilirsiniz.
 Türkiye Olarak Dünyadan Önce Mücadelemizin İkinci Dönemindeyiz. Geldiğimiz Nokta O Kadar Umut Verici Ki Çalışanların Sağlığını Korumak İçin Test Laboratuvarları Açıyoruz. Bakanlık Olarak Yeni Yaşamın Gerektirdiği Sağlık Standartlarını Oluşturuyoruz. Süreç Tipik Normalleşme Değil, Eski Günler Tam Olarak Geri Dönmüyor. Salgın Bir Hayat Biçimi Getirdi Ve Nelerin Mümkün Olduğunu Gösterdi. Bugün Artık Müzik Grupları Her Üyenin Kendi Bilgisayarından İnternet Üzerinden Veriyor. Büyük Kurumlarım Toplantıları Videokonferanslarla Yapılıyor. Bu Dünya Vuhan Öncesi Dünya Değil, Yeni Normaller, Yepyeni İmkanlar Keşfediyoruz.”
KONTROLLÜ SOSYAL HAYAT
“Salgın Sürecinde Doğan Tedbirli Hayat Tarzına Kontrollü Sosyal Hayat Diyoruz” Diyen Koca’nın Açıklamasının Devamı Şöyle: “Bizler Kontrollü Sosyal Hayatı İkinci Dönemin Stratejisi Olarak Görmekteyiz. Beklentimiz Bugüne Kadar Olduğundan Çok Daha Sıkı Biçimde Uymanızdır. Virüsün Bulaşma Kabiliyetinin Yüksek Olduğu Kesindir. Birey Olarak Her Birimiz İçin Kontrollü Hayat Maske Artı Sosyal Mesafe Demektir. Aynı Zamanda Riskli Ortamlardan Uzak Durmak, Günlük Hayatımızı İse Riski Minimalize Edecek Şekilde Düzenlemektir. Bir Şey Olmaz Cümlesinin Üstünü Çizmenizdir. Başarıyla Uygulanması Kurumların Katkılarına, Alacakları Tedbirlere Bağlıdır. Bu Sosyal Alanın Yeniden Düzenlenmesiyle Mümkün Olacaktır. Örneğin Ulaşımda Yeni Bir Oturma Düzenine Gidilmesi Kaçınılmaz Gözükmektedir. Virüsün Yayılmasına, Bireyler İççin Risk Oluşturmasına Elverişli Her Ortamın Düzenlenmesi Bu Kapsamdadır.”
Koca, Yerel Yönetimlerden Özel Sektöre Sorumluluk Düştüğünün Altını Çizdi. Koca, Yeni Döneme Tam Olarak Girilmediğini Belirterek, “Zorunluluk Yoksa Dışarı Çıkmayalım, İşimiz Ya Da İhtiyaçlar İçin Dışarı Çıkmışsak Yoğunluğu Az Yerleri Tercih Edelim. Tedbirleri Esnetenleri Ya Da Risk Yokmuş Gibi Davrananları Uyaralım. Kontrollü Sosyal Hayat, Salgınla Mücadelede Sorumluluğun Paylaşıldığı Hayattır. Bu Noktada Sağlamamız Gereken Şey Güçlü İstikrardır” İfadelerini Kullandı.
‘TURİZM BAYRAMDAN SONRA AÇILACAK’
Koca, Açıklama Ardından Gazetecilerin Sorularını Yanıtladı.
Gazetecilerin Salgın Döneminde Türkiye’de Turizmin Açılıp, Açılmayacağına Dair Sorusuna Koca, “Turizm Bakanlığı'mızla Yoğun Bir Çalışma Dönemi Geçirdik Ve Devam Ediyoruz. Bilim Kurulu'muzun Da Bu Anlamda Alınması Gereken Tedbirleri Belirtip Sezonun Açılmasıyla Tedbirlerin Nasıl Devam Edebileceğiyle İlgili Plan Yapıldı. Bayramdan Sonra Kontrollü Olmak Kaydıyla Yurt Dışında Gelenleri Test Yaparak Bunu Daha Sağlıklı Götürme Eğilimindeyiz. Erken Dönemde Testlere Başlamış Olarak, PCR'la Bunu Yapmak İstiyoruz. Devamında Da İşletmelerin Ve Çalışanların Hangi Kurallara Uyması Gerektiğiyle İlgili Rehber Hazırlanmış Oldu. Bunu Da Hem Çalışanlar, Turistler, Hangi Tedbirlere Uymaları Gerektiğini Görmüş Olacak. Hangi Hastanelerimizin İşletmelerle Yakın İrtibat İçinde Olması Gerektiğiyle İlgili Bütün Hazırlıklarımızı Yaptık, Bayramdan Sonra Kontrollü Şekilde Devreye Alma Gayreti İçinde Olacağız” Yanıtını Verdi.
MASKE VE SOSYAL MESAFE
AVM’ler Ve Marketlerde Yaşanan Yoğunluk Görüntülerinin Sorulmasına İlişkin De Koca, Kontrollü Sosyal Hayat Vurgusuna Dikkat Çekerek, Maske Ve Sosyal Mesafeye Dikkat Edilmesi Gerektiğini Belirtti. Koca, “Yer Yer Bu Kurallara Uyulmadığını Görüyoruz, Bunların Asla Ve Asla Olmaması Gerekiyor. Hepimiz Uygun İfade Tarzlarıyla Birbirimizi Uyarabiliriz. Bu Toplumun Genelini İlgilendiren Bir Salgından Bahsediyoruz. Hiç Kimsenin Kendi Başına İstediği Gibi Hareket Etmeye Hakkı Olamaz. Eğer Bu Tedbirlere Uyma İçinde Bir Gayrette Olursak İkinci Bir Dalganın Olma Durumunu Önlemiş Oluruz” Dedi.
BAĞIŞIKLIK HARİTASI
Bağışıklık Haritası İçin  150 Bin Kişinin Tespit Edildiğini Kaydeden Koca, Bu Dönemde PCR Testi Ve PCR'a İlave Bir Antikor Testi De Yapmak İstediklerini Aktardı.  Koca, 150 Bin Kişi Üzerinden Yapılacak Bağışıklık Haritasının Haftaya Başlayacağını Duyurdu. Ramazan Bayramı’nda Sokağa Çıkma Yasağı Uygulanıp Uygulanmayacağına Dair De Koca, Salgının Seyrine Göre Karar Verileceğini Belirtti.
Camilerin Açılıp, Açılmayacağına Dair De Koca, “Camilerle İlgili Doğrusu Dünyada Yer Yer Bazı Uygulamaların Olduğunu Biliyoruz. Türkiye'de De Benzer, Özellikle Salgının Seyrine Göre, Gündeme Gelebilir. Bilim Kurulu'nda Bu Anlamda Bir Gündem Olmadı Ama Önümüzdeki Günlerde Gündeme Gelmiş Olur. Olabilecek Gibi Olursa Daha Çok Tedbirli, Belli Kurallarla” Dedi.


(MA)

Koca: Türkiye salgında ikinci döneme girdi
Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Koronavirüs salgınında ölenlerin sayısı 4 bin 461’a ulaştı
Koronavirüs salgınında ölenlerin sayısı 4 bin 461’a ulaştı
Koronavirüs salgınıyla ilgili yeni kararlar
Koronavirüs salgınıyla ilgili yeni kararlar