Çocuklar parklara koştu

İSTANBUL - Kovid-19 salgını nedeniyle getirilen sokağa çıkma kısıtlamasının 11.00-15.00 saatleri arasında esnetilmesiyle 0-14 yaş grubundaki çocuklar haftalar sonra ebeveynleriyle dışarı çıkıp parklarda doyasıya eğlendi.

Çocuklar parklara koştu
Çocuklar parklara koştu Editör
Bu içerik 158 kez okundu.

Koronavirüsü (Kovid-19) salgını tedbirleri kapsamında 20 yaş altındaki çocuklar ve gençler için 4 Nisan tarihinden bu yana uygulanan sokağa çıkma yasağı, uzmanların tehlikenin halen sürdüğü yönündeki uyarılarına rağmen atılan normalleşme adımları doğrultusunda esnetildi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında 4 Mayıs'ta yapılan kabine toplantısı sonrasında normal hayata dönebilmenin önünün kademe kademe açılacağı yönündeki açıklanmanın ardından ilk adım olarak İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine gönderilen genelgeyle 20 yaş altı olanların dışarı çıkma yasağı esnetildi.
 
Sokağa çıkma kısıtlaması bulunan 14 yaş ve altı çocukların 13 Mayıs Çarşamba günü, 15-20 yaş arasındaki gençlerin ise 15 Mayıs Cuma günü 11.00-15.00 saatleri arasında yürüme mesafesiyle sınırlı olmak, sosyal mesafe kuralına riayet etmek ve maske takmak kaydıyla istisna olarak dışarı çıkmalarına izin verildi.
 
Bu kararla birlikte 0-14 yaş grubundaki çocuklar haftalar sonra bugün ilk kez sokağa çıkabildi.
 
KİMİ PARKLARDA KİMİ YÜRÜYÜŞTE 
 
İstanbul’da saat 11.00’den itibaren ebeveynlerinin eşliğinde sokağa çıkan çocukların maske taktığı ve fiziki mesafeye dikkat ettikleri gözlemlendi. Çocuklardan bazılarının gittikleri parklarda oyunlar oynayıp doyasıya eğlendikleri görülürken, bazıları ise yürüyüş yaparak sıcak havada dışarıda olmanın keyfini çıkardı.
 
DIŞARIDA OLMAK MUTLU ETTİ
 
Haftalar sonra dışarı çıkan bu çocuklardan M.K. temiz havayı içine çekmeyi özlediğini söyleyerek, “Dışarda olmak güzel” dedi. 
 
Onun gibi 13 yaşındaki A.Ş. de “Temiz havayı çok özlemiştim. Okul arkadaşlarımla görüştüm. Çok güzel oldu. Parkları gezdik. Evde sadece ders çalışabiliyoruz. Bu da çok canımızı sıkıyor” diye belirtti.
 
Salgın nedeniyle evde kalınması gerektiğini söyleyen E.Y. (14) de dışarıya çıkmasından duyduğu mutluluğu “Fark edildiği gibi dışarısı ve gökyüzü temizlenmiş resmen. Bu da beni çok mutlu ediyor” sözleriyle dile getirdi.
 
Aileleri de evde artık sıkılmaya başlamışken dışarı çıkabilmelerinin çocuklarına iyi geldiğini belirtti.

 

(MA)

Çocuklar parklara koştu
Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Almanya’da önlemler 5 Temmuz’a kadar uzatıldı
Almanya’da önlemler 5 Temmuz’a kadar uzatıldı
40 mahalle 11 gündür elektriksiz ve susuz
40 mahalle 11 gündür elektriksiz ve susuz