YHT seferleri 28 Mayıs’ta başlatılacak

ANKARA - Salgın nedeniyle durdurulan YHT seferlerinin, 28 Mayıs'ta başlatılacağı duyuruldu.

YHT seferleri 28 Mayıs’ta başlatılacak
YHT seferleri 28 Mayıs’ta başlatılacak Editör
Bu içerik 171 kez okundu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, koronavirüs (Kovid-19) salgını kapsamında alınan tedbirlerin sonuç vermeye başladığını savunarak, demiryolları ulaşımında normalleşme sürecinin başlatıldığını açıkladı.

 Yüksek Hızlı Tren’nin (YHT) 28 Mayıs’tan itibaren Ankara-İstanbul, Ankara-Eskişehir, Ankara-Konya ve Konya-İstanbul hatlarında günde toplam 16 sefer yapacağını duyuran Karaismailoğlu, “Hatlardaki seferleri sosyal mesafe kurallarına ve izolasyona dikkat ederek başlatacağız” dedi.

 BİLET SATIŞLARI HES ÜZERİNDEN OLACAK

 YHT bilet satışlarının Ramazan Bayramı'nın ikinci günü başlayacağını duyuran Karaismailoğlu, “Ancak tren biletleri öncelikle temassız olarak mobil uygulama/internet sitesinden ya da gişelerden satın alınabilecek. Çağrı merkezi ve acentelerden bilet satışı yapılmayacak. Bilet satış işlemleri yolcuların Kovid-19 ile ilgili durumlarını tetkik etmek amacıyla Sağlık Bakanlığı bilişim sistemleri veri tabanı üzerinden Hayat Eve Sığar (HES) kodu ile gerçekleştirilecek. Sağlık otoritelerinin seyahat engeli koyduğu veya HES kodu alamayan kişilere bilet satışı yapılmayacak" diye belirti.

 20 YAŞTI ALTI VE 65 YAŞ ÜSTÜNE BİLET SATIŞI YOK

 YHT seferlerinin izolasyona dikkat ederek başlatacaklarını belirten Karaismailoğlu, “Yolcu tren bilet satışlarında da sosyal mesafeye uygun yüzde 50 kapasite oranında ve koltuk atlayarak çapraz düzende bilet satışı yapılacak” ifadelerini kullandı.

 YHT’lerde her vagonun arka koltuklarının seyahat sürecinde koronavirüs şüphesi duyulan yolcuların izole edilmesi için ayrılacağını da söyleyen Karaismailoğlu, “Sokağa çıkma kısıtlaması bulunan 65 yaş üstü ile 20 yaş altı yaş grupları için ilgili makamlardan onaylı Seyahat İzin Belgesi zorunlu olacak. Kontrol sırasında bu belgeyi ibraz edemeyenlerin seyahatleri iptal edilecek ve bilet ücretleri iade edilmeyecek. Yolcuların gara gelmelerinden trene binmelerine kadar ki süreçte de sosyal mesafeyi korumaları amacıyla ilgili personel tarafından denetlenmeleri sağlanacak” dedi.

 Tren setlerinin sefere çıkmadan önce ve sefer sonlarında dezenfekte edilmesine devam edileceğini de bildiren Karaismailoğlu, YHT’lerde görevli hosteslerin ilk yardım çantalarında maske ve eldiven bulundurulacağını da söyledi.

 

(MA)

YHT seferleri 28 Mayıs’ta başlatılacak
Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yasak sonrası sokaklar dolup taştı
Yasak sonrası sokaklar dolup taştı
Dünyada Yaklaşık 1 Milyar Bisiklet Olduğu Ortaya Çıktı
Dünyada Yaklaşık 1 Milyar Bisiklet Olduğu Ortaya Çıktı