Yasak kalktı otogar taştı

İSTANBUL - Şehirlerarası yolculuk yasağının kaldırılmasıyla Esenler Otogarı dolup taştı. Yolcular, bilet fiyatlarını iki katına çıkaran otobüslerde yer bulmakta zorlanıyor.

Yasak kalktı otogar taştı
Yasak kalktı otogar taştı Editör
Bu içerik 384 kez okundu.

Koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle ülke genelinde 16 Mart’ta belirli alanlara yönelik alınan tedbirlerin kısmi olarak kaldırılmasıyla “normalleşme” süreci bugün itibariyle başladı. İçişleri Bakanlığı’nın genelgesi ile uygulanan şehirlerarası seyahat kısıtlaması kalktı. Bu zamana dek faaliyetlerine ara veren lokanta, restoran, çay bahçesi ve benzer işlevli lokaller de bugünden itibariyle her gün saat 20.00’ye kadar açık kalabilecek.
 
Şehirlerarası seyahat kısıtlamasının kalkmasıyla hareketliliğin yaşandığı yerlerin başında İstanbul Esenler Otogarı geldi. Memleketlerine gitmek için otogara akın edenler, bilet fiyatları iki katına çıkan otobüslerde yer bulmakta zorluk çekti.
 
HAREKETLİLİK VAR
 
Bir seyahat firmasına bağlı çalışan otobüs şoförü Adnan Kılınç, ilk defa böylesi bir yoğunluk ile karşılaştığını dile getirdi. Çalıştığı firmanın eskiden günde bir otobüs kaldırdığını belirten Kılınç, bugün sabahtan beri 5 otobüs kaldırıldığını söyledi.
 
46 kişilik otobüslere sadece 23 yolcu alındığını dile getiren Kılınç, her koltuğa bir yolcunun alındığını ve biletlerin ise iki katına çıktığını ifade etti. cKılınç, “Oturduğu koltuğu ve yanında boş olan koltuğun da parasını da ödüyor. Mesela biz Mardin’e gidiyoruz. Normal de 150 lira olan yol parası şu anda en az 300 lira oldu. Yolcular ise bu duruma bir şey demiyor” dedi. 
 
Salgın boyunca iş yapamamalarından şikayet eden Kılınç, çalışmadığı 3 ay boyunca devletten toplam 544 lira yardım aldığını belirtti. Kılıç, yaşadıkları mağduriyeti “Bu para nedir? Evin kirası 600 lira. Elektrik, su fatura ise zaten üst üste bindi” sözleriyle dile getirdi.
 
BİLET FİYATLARI YÜKSEK
 
İki oğlu otobüsünü beklerken mikrofon uzattığımız Hanım Baş, Mardin’e giden yolculardan biri. Kişi başı 350 liraya bilet aldığını söyleyen Baş, bilet fiyatlarının iki katına çıkmasından şikayetçi. 
 
‘BEKLENTİMİZ YOK’
 
Yolcu yoğunluğuna rağmen otogardaki lokanta ve kafelerin çoğunluğu kapalı ya da tadilatta. İşyeri tadilatta alan otogar esnaflarından Hasan Arslan’ın, kısıtlamalar kısmi olarak sona erse de işlerin düzeleceğine dair umudu yok.
 
Arslan, “İş varken de zarar ediyorduk, salgınla kökten zarar olmuş oldu. Salgın boyunca çalışanları çıkarmak zorunda kaldık. Dükkan kapalıydı, iş yapmadık. Ayrıca salgın süresince yaşanan zarara dair herhangi bir bilgi verilmiş değil. Bugün ise ‘normalleşme’ ile dükkanlar açıldı. Beklentimiz yok aslında. Dükkanın kirası çıksa, çalışanın yevmiyesi çıksa iyidir. Bu bile çıkmayabilir. Durum bundan ibaret” diye konuştu.  

(MA )

Yasak kalktı otogar taştı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Altın maske takan Hintli görenleri şaşkına çevirdi
Altın maske takan Hintli görenleri şaşkına çevirdi
Suriye’de 10 yeni Koronavirüs vakası daha
Suriye’de 10 yeni Koronavirüs vakası daha