Tarım işçileri güvence istiyor

MANİSA - Gün doğumundan batımına kadar tarlalarda 80 TL yevmiye karşılığında çalışan kadınlar, güvencesiz çalışma nedeniyle geleceklerinin olmadığını söyledi.

Tarım işçileri güvence istiyor
Tarım işçileri güvence istiyor Editör
Bu içerik 436 kez okundu.

Günün ilk ışıklarıyla birlikte kahvaltı yapmadan çalıştıkları tarla ve bahçelerin yolunu tutan işçiler, gün batımına kadar çalışmak zorunda. Manisa’da düşük gelir ve güvencesiz çalıştırılan işçiler, çalışma koşullarını anlattı.

Kazım Karabekir Mahallesi'nde yaşayan Hasret Aslan, 16 yaşından beri tarım işçiliği yapıyor. 8 kardeşi olan Aslan’ın ailesinin diğer üyeleri de tarlalarda çalışarak geçimini sağlıyor. Aslan, mevsimine göre üzüm, domates ve kiraz toplamaya gidiyor.

img

TEDAVİ SÜRECİNDE TARLADA ÇALIŞTI

Dört yıl önce kalınbağırsak kanseri olduğu için tedavi gördüğünü aktaran Aslan, “Tedavim süresinin bitimine yakın ayağa kalkabilmiştim. O süreç boyunca ailem ekonomik olarak çok zorlandı. Tedavi masraflarımı karşılamak için kredi çekmek durumunda kalmışlardı. Ben de çalışmak zorundaydım. Bağırsağım kolonoskopi torbasındayken, buna rağmen ağaçların tepesine çıkıp, kiraz topladım” şeklinde konuştu.

img

DAYIBAŞI 40 TL KESİYOR

Tarım işçilerinin gündelik yevmiyesinin 120 TL olmasına rağmen dayı başlarının ücretlerinden 40 TL kestiğini söyleyen Aslan, “Bizlerden taşıdıkları araçların mazot parası falan diyerek 40 lira kesiyorlar. Zaten düşük olan yevmiyelerimiz bu yüzden kadar düşüyor” diye konuştu.

img

İŞ KAZALARI GÜNDEME GELMİYOR

Tarım işçilerinin yaz aylarında sıklıkla trafik kazalarıyla gündeme geldiğini hatırlatan Aslan, dağ başlarındaki yaylalara araçlarla çıktıklarını, yolların bozuk olmasından dolayı sık sık kazaların olduğunu kaydetti. Aslan, "Trafik kazalarından daha fazla iş kazasının yaşanıyor. Hemen her gün bir kaza yaşanıyor. İnsanlar işsiz kalmaktan korktukları için paylaşmıyor ve bunların çoğu medyada yer almıyor. Kazalar yaşandığında işveren hastane masrafını karşılıyor genel olarak ama kalıcı hasarlardan dolayı uzun süre çalışamayacak olan bu arkadaşlarımızın hiç bir geliri olmuyor. Devlet güvencemiz olsaydı, böyle bir durumda geçimimizi sağlayabilirdik" dedi.

img

EĞİTİME ZAMAN AYIRAMIYORUM

Lise öğrencisi Avesta Aslan ise, en büyük hayalinin hemşire olmak olduğunu aktardı. Aslan, “Aileme destek olmam gerekiyor. En büyük hayalim hemşire olmak. Ancak o kadar uzun süre çalışıyoruz ki eğitimime yeterince zaman ayıramıyorum” dedi.

 

(Kayak:MA)

Tarım işçileri güvence istiyor
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Koronavirüsün yeni versiyonu daha bulaşıcı
Koronavirüsün yeni versiyonu daha bulaşıcı
Suriye’de Covid-19’dan bir kişi daha öldü: 16 yeni vaka
Suriye’de Covid-19’dan bir kişi daha öldü: 16 yeni vaka