Beyrut’ta OHAL: En az 100 ölü, 4 bin yaralı

Beyrut'ta meydana gelen ve her geçen dakika etkisi ağırlaşan patlamada en az 100 kişi yaşamını yitirdi, 4 bin kişi de yaralandı. “Felaket Bölgesi” ilan edilen kentte 2 haftalık OHAL ilan edildi.

Beyrut’ta OHAL: En az 100 ölü, 4 bin yaralı
Beyrut’ta OHAL: En az 100 ölü, 4 bin yaralı Editör
Bu içerik 774 kez okundu.

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta bulunan limanda patlayıcı maddelerin bulunduğu depoda dün meydana gelen patlamanın bilançosuna dair yeni açıklamalar gelmeye devam ediyor.  Tüm şehir merkezinde hissedilen patlamada binlerce ev ve işyerinde büyük hasara neden oldu. Patlama bölgesine kilometrelerce uzakta bile bazı evler ve dükkanlar kullanılamaz hale geldi.
 
BİNLERCE YARALI
 

Amerikan’ın Sesi’nin Lübnan Sağlık Bakanı’na dayandırdığı habere göre,  patlamada en az 78 kişi hayatını kaybetti ve yaklaşık 4 bin kişi yaralandı. Yine çok sayıda kişinin hala kayıp olduğu açıklandı.  
 
2 HAFTALIK OHAL
 
Patlamaya dair açıklama yapan Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn ise, 2 bin 750 ton amonyum nitratın 6 yıl boyunca güvenlik önlemleri alınmaksızın limanda depolandığını belirterek ve bunun “kabul edilemez” olduğunu söyledi. Avn, kabineyi Çarşamba günü acil toplantıya çağırarak, “Felaket Bölgesi” ilan edilen başkentte 2 haftalık Olağanüstü Hal (OHAL) ilan etti.

img
 
Lübnan resmi haber ajansı NNA da, patlamanın nedeninin Beyrut Limanı'nda patlayıcı maddelerin bulunduğu 12 numaralı depoda çıkan yangın olduğunu kaydetti.
 
İnsani yardım örgütü olan ve Lübnan ordusunun tıbbi hizmetine yardımcı olan Lübnan Kızılhaç'ı dün Beyrut'ta meydana gelen patlamada en az 100 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. 
 
KIZILHAÇ: EN AZ 100 ÖLÜ
 
AFP'nin Lübnan Kızılhaç üzerinden aktardığına göre de, patlamada en az 100 kişi hayatını kaybetti. Lübnan Kızılhaçı patlamaya ilişkin, "Şu ana kadar en az 4 bin kişi yaralandı ve 100'den fazla kişi hayatını kaybetti. Ekiplerimiz bölgede arama kurtarma çalışmalarını sürdürüyor" dedi. 

 

(MA)

Beyrut’ta OHAL En az 100 ölü 4 bin yaralı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
'Türkiye'nin etrafındaki çember daralıyor'
'Türkiye'nin etrafındaki çember daralıyor'
Filistin’de 290 yeni koronavirüs vakası ve 7 ölüm kaydedildi
Filistin’de 290 yeni koronavirüs vakası ve 7 ölüm kaydedildi