İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri arasında anlaşma

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ve Birleşik Arap Emirlikleri lideri Şeyh Muhammed bin Zayed'in ikili ilişkilerin tamamen normalleştirilmesi konusunda anlaşmaya vardı. Anlaşma nedeniyle ilhak ertelendi.

İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri arasında anlaşma
İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri arasında anlaşma Editör
Bu içerik 408 kez okundu.

ABD Başkanı Donald Trump, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ve Birleşik Arap Emirlikleri lideri Şeyh Muhammed bin Zayed'in ikili ilişkilerin tamamen normalleştirilmesi konusunda anlaşmaya vardıklarını açıkladı.Açıklamada, İsrail ve BAE heyetlerinin önümüzdeki haftalarda bir dizi konuda ikili anlaşma imzalamak için bir araya gelecekleri de kaydedildi.

Reuters’ın üst düzey Beyaz Saray yetkililerinden aldığı bilgiye göre, anlaşma İsrail’in, Batı Şeria’daki ilhak planlarını askıya alması karşılığında BAE ile ilişkilerinin tam normalleşmesini öngörüyor.

Birleşik Arap Emirlikleri, İsrail ile diplomatik ilişki kuran ilk Körfez ve üçüncü Arap ülkesi oldu.İsrail ve BAE’den heyetlerin gelecek haftalarda bir araya gelerek farklı alanlarda ikili anlaşmalar imzalayacakları açıklandı.

NETANYAHU'DAN AÇIKLAMA 

Netanyahu, anlaşmaya ilişkin Batı Kudüs’teki başbakanlık ofisinde düzenlediği basın toplantısında, BAE ile "barışa karşılık barış" esası üzerine anlaşma imzalandığını, bu anlaşmanın, ticaret, turizm ve havacılık alanlarını kapsadığını belirtti.İşgal altındaki Batı Şeria’nın bazı kısımlarını ilhak planına ilişkin ise Netanyahu, “ABD Başkanı Donald Trump, Batı Şeria'nın bazı kısımlarının ilhakını geçici olarak askıya almamı istedi, ben de kabul ettim” dedi.

Netanyahu, ilhak planının ABD ile tam koordineli bir şekilde devam edeceğine vurgu yaparak, “İlhak planımızda herhangi bir değişiklik yoktur” ifadesini kullandı.

HAMAS: ARKADAN BIÇAKLADINIZ

Anlaşmanın duyurulmasının hemen ardından Hamas'tan tepki geldi. Hamas sözcüsü, Birleşik Arap Emirlikleri'nin Filistinlileri “Arkadan bıçakladığını” söyledi.

 

(MA)

İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri arasında anlaşma
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakan Koca: İzmir'de yüzde 42 vaka artışı var
Bakan Koca: İzmir'de yüzde 42 vaka artışı var
Malatya’da 4.5 büyüklüğünde deprem
Malatya’da 4.5 büyüklüğünde deprem