İsrail Gazze’de Hamas’a ait noktaları hedef aldı

İsrail ordusu ülkenin güneyine yangın çıkartıcı balonlar gönderilmesine cevaben Gazze Şeridi’nde Hamas’a ait bazı noktalara hava saldırısı düzenlendiğini açıkladı.

İsrail Gazze’de Hamas’a ait noktaları hedef aldı
İsrail Gazze’de Hamas’a ait noktaları hedef aldı Editör
Bu içerik 325 kez okundu.


Açıklamada ayrıca dün akşam Filistin bölgesini İsrail’den ayıran çitlerin yakınlarında onlarca Filistinlinin lastik yaktığını, çit üzerinden el bombaları fırlattığını ve İsrail tarafına yaklaşmaya çalıştığı öne sürüldü.

İsrail Ordu Sözcüsü Avichay Adraee, bu açıklamadan birkaç saat önce de, Gazze'den İsrail'de Gazze sınırındaki bölgelere 2 roket atıldığını ifade etti.

İsrail ordusu Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, Gazze Şeridi’nde Hamas’a ait yer altı yer altı yapıları da dahil bir füzelerin depolandığı askeri bir kompleksin hedef alındığı bildirildi. 

Söz konusu açıklamada, Hamas’ın Gazze Şeridi’nde meydana gelen tüm olaylar ve İsrailli sivillere yönelik terör eylemlerinden sorumlu olduğunun altı çizildi.

İsrail yangın çıkartıcı balonlara misilleme olarak düzenlediği hava saldırılarının yanı sıra Gazze sularında balık tutma alanını ve Gazze’ye ticari malların giriş kapısı olan Kerem Şalom Sınır Kapısı’nı (Kerm Ebu Salim) kapatmaya karar verdi.

İsrail’a ait savaş uçakları, sadece dün 19 yangın çıkmasına neden olan söz konusu balonların gönderilmesine misilleme olarak, geçtiğimiz haftadan bu yana Gazze Şeridi’nde Hamas’a ait bazı noktalara gece saatlerinde hava saldırıları düzenliyor.

Dünya Bankası’na göre Gazze Şeridi’nde 2 milyonluk nüfusun yarısından fazlası yoksulluk içinde yaşıyor.

Filistinli analistlere göre Gazze’den İsrail’in güneyine yangın çıkarıcı balonların gönderilmesi Katar’ın sağladığı mali yardımın Gazze Şeridi’ne girmesine izin vermesi için İsrail’e baskı yapmayı amaçlıyor.

İsrail, geçtiğimiz yıl Hamas ile imzaladığı ateşkes anlaşmasına göre bu yardımların aylık olarak bölgeye girmesini kabul etti.

 

Tel Aviv/Şarku’l Avsat

İsrail Gazze’de Hamas’a ait noktaları hedef aldı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
'Türkiye'nin etrafındaki çember daralıyor'
'Türkiye'nin etrafındaki çember daralıyor'
Filistin’de 290 yeni koronavirüs vakası ve 7 ölüm kaydedildi
Filistin’de 290 yeni koronavirüs vakası ve 7 ölüm kaydedildi