Oto sanayi esnafı zor günler yaşıyor

VAN - Doların önlenemez yükselişi ve ekonomik krizin en etkili olduğu alanlardan biri de oto sanayi siteleri. Esnaflar, yedek parçada yaşanan yüzde 300'lük zamlardan dolayı iş yapamadıklarını söylüyor.

Oto sanayi esnafı zor günler yaşıyor
Oto sanayi esnafı zor günler yaşıyor Editör
Bu içerik 555 kez okundu.

Otomotiv sektöründe kullanılan parçaların büyük bir bölümünün dolar kuru üzerinden alınması ve her geçen gün fiyatların yükselmesi nedeniyle hem esnaf hem de yurttaşlar zor günler geçiriyor.  Araç parçalarının montaj ve satımını yapan sanayi esnafı artık iş yapamaz duruma geldiklerini belirtirken, yıl içerisinde aldıkları çoğu malzemeye yüzde 300 zam geldiği belirtiliyor. 
 
HALK GİDEREK YOKSULLAŞIYOR
 
40 yıldır Van’da oto döşemeciliği yapan sanayi esnafı Mahmut Polat, yaşanan koşullar yüzünden iş yapamadığını söyleyerek eve ekmek götürecek hallerinin kalmadığını söyledi. Önceki yıllarda metresi 15 TL olan kumaşın bu yıl 45 ile 50 lira arası olduğunu anlatan Polat, "Aldığımız malzemelerin ham maddesi Almanya’dan geliyor ve dolar yükseldikçe fiyatlar da yükseliyor. Bu durum da hem bize hem de müşteriye yansıyor. Dolar kurunun yükselmesi nedeniyle para kazanamıyoruz. Geçen yıl bir kamyonetin döşemesini 700 ile 800 TL'ye mal ederken bu yıl bin 700 ila bin 900 TL'ye mal oluyor. Yaşanan bu sorun hepimizi etkiliyor ve her gün bir zamla gözlerimizi açıyoruz. Zaten elektrik, doğalgaz, suya gelen zamlar ortada. Halk artık alabildiğine yoksullaştı” dedi.
 
‘ÇOĞU İNSAN EMEKSİZ ZENGİN OLDU’
 
Türkiye'de son yıllarda bazı insanların emek vermeden zengin olduğunu söyleyen Polat, “Eskiden bizim mesleği yapanlar zengin sayılırdı ama artık o durum da bitti. Eğer vergi veriyorsam devlette, ondan hizmet de beklerim. Son zamanlarda zenginleşen insanlara bakın; hiç emek vermeden zenginleştiler ama bu ülkede onuruyla çalışan insanlar alabildiğince fakirleşti. Çoğu esnaf ya iş kolu değişti ya da dükkanını kapatmak zorunda kaldı. Devlet esnafına destek vermezse esnafın iş yapma gibi bir şansı olamaz. Bu dönemde esnafın kazanma ve kalkınma şansı artık kalmamıştır” diye konuştu. 
 
'GÜN BOYU BOŞ OTURUYORUM'
 
54 yıldır Oto- Elektrik ve Klima işleri yaptığını belirten bir diğer sanayi esnafı Selahattin Songün ise koronavirüs salgını ve artan dolar kurundan dolayı iş yapamadıklarını dile getirerek, alım gücünün düştüğünü hatırlattı. 
 
Songün, “Sanayide artık eski işler kalmadı. Aldığımız tüm malzeme dolar kuruna bağlı olduğu için bu durum herkesi etkiliyor. Vatandaşın aracında arıza olmasına rağmen parçalar ve tamir pahalı olduğu için yapamıyor. Eskiden gün boyunca durmaksızın çalışırdım ama şuan gün boyu oturuyorum. Bu bir çark. Sanayici çalışmadığı için çarşıdaki esnaf da haliyle kazanamıyor. Bu çarkta birimiz kazanırsa, hepimiz kazanırız. Sanayi bir şehrin gelişmişliğini gösterir. Sanayisiz bir kent ölü kenttir. O yüzden herkes üstüne düşeni yaparsa aslında kent kazanır. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de yayılan koronavirüs salgınından dolayı işlerimiz kötüye gitse bile ayakta kalmaya çalışıyoruz” diye konuştu.
 
MA / Barış Dönmez 
 

Oto sanayi esnafı zor günler yaşıyor
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakan Koca: İzmir'de yüzde 42 vaka artışı var
Bakan Koca: İzmir'de yüzde 42 vaka artışı var
Malatya’da 4.5 büyüklüğünde deprem
Malatya’da 4.5 büyüklüğünde deprem