Giresun'da sel felaketi: 5 ölü, 12 yaralı, 11 kayıp

Giresun'da meydana gelen sel felaketinde 1'i jandarma 5 kişi yaşamını yitirdi, 12 kişi yaralandı, 11 kişi ise kayboldu. Yetkililer, felaketin sonuçlarına bakarak "seferberlik" vurgusu yaptı, nedenlerini ise görmedi.

Giresun'da sel felaketi: 5 ölü, 12 yaralı, 11 kayıp
Giresun'da sel felaketi: 5 ölü, 12 yaralı, 11 kayıp Editör
Bu içerik 307 kez okundu.

Giresun’da meydana gelen sel felaketinin bilançosu her geçen zaman ağırlaşıyor. Sel felaketinde şu ana kadar, 1’i jandarma 5 kişi yaşamını yitirdi, 12 kişi yaralandı, 11 kişi de kayboldu. Büyük hasara neden olan sel suları, birçok köprü ve yolu yıktı. Kentteki büyük yıkıma, selin değil, vadilere yapılan Hidroelektrik Santrallerinin (HES), yolların ve dere kenarına inşa edilen taş ocaklarının neden olduğu belirtiliyor.
 
ERDOĞAN: 5 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ 
 
Tuzla’daki Desan Tersanesi'nde düzenlenen Yeni Deniz Sistemleri Teslim Töreni’nde konuşan  Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, sel felaketinde 5 kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı. Erdoğan, “Kurtarma çalışmaları devam ediyor. Şu anda 133 vatandaşımız kurtarıldı. Düğün salonunda mahsur kalanlara ulaşılmaya çalışılıyor. 118 köy yolu kapalı. Dereli, Doğankent ve Yağlıdere'de hasar büyük. Sayın Cumhurbaşkanımızın geçmiş olsun talimatı var” dedi. 
 
BAKAN: ŞEHRİN SİLUETİ DEĞİŞMİŞ
 
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Ben de ilk defa böyle büyük bir doğal afet görüyorum. Şehrin silueti değişmiş durumda. Ciddi uyarılar yapmamıza rağmen vatandaşlarımız 'Nasıl olsa bana bir şey olmaz' düşüncesi içinde. Bu da can kayıplarına yol açabiliyor. Bu taşkınları tamamen önlemenin imkanı yok, dere yataklarına ev ve dükkanların yapmamak gerekiyor. Dün 135 milimetre yağış aldık. Ağustos aylarının ortalamasının bir buçuk katı, bir günde yağdı” diye konuştu. 
 
Sel bölgesine giden gitmeyen bakanlar ve devlet yetkileri, “devletin seferber” olduğu yönünde açıklamalara ağırlık verirken, ne selin nedenleri üzerinde duruldu ne de yıllardır yıkıma neden olan barajlara tepki gösteren halkların talebi görüldü.

 

(Kaynak:MA)

Giresun'da sel felaketi 5 ölü 12 yaralı 11 kayıp
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakan Koca: İzmir'de yüzde 42 vaka artışı var
Bakan Koca: İzmir'de yüzde 42 vaka artışı var
Malatya’da 4.5 büyüklüğünde deprem
Malatya’da 4.5 büyüklüğünde deprem