İran: İki füze Ukrayna uçağına 25 saniye arayla vurdu

İran tarafından bu yılın başında yanlışlıkla havada vurulan Ukrayna Hava Yolları’na ait yolcu uçağının kara kutularından elde edilen bilgilere göre iki füzenin uçağa 25 saniye arayla vurduğunu ve ilk patlamanın ardından bazı yolcuların hala hayatta olduğunu ortaya çıktı.

İran: İki füze Ukrayna uçağına 25 saniye arayla vurdu
İran: İki füze Ukrayna uçağına 25 saniye arayla vurdu Editör
Bu içerik 412 kez okundu.

Analiz için geçen Temmuz ayında Fransa’ya gönderilen, kokpitte yaşananlar ve veri kayıtlarını içeren iki kara kutuya ait ilk raporda yer alan bilgiler İran Sivil Havacılık Otoritesi Başkanı Turaj Dehgani Zengani tarafından açıklandı.

Devlet televizyonuna göre Zengani, “İlk füze uçağı vurduktan 19 saniye sonra kokpitteki pilotların ses kayıtları yolcuların halen hayatta olduğunu gösteriyor. Bundan 25 saniye sonra da ikinci füze uçağı vurdu” dedi.

Zengani, uçağın iki kara kutusundan elde edilen bu verilerin siyasallaştırılmaması gerektiğini de vurguladı.

İran Devrim Muhafızları, 8 Ocak’ta Ukrayna Havayolları’na ait uçağı Tahran’dan kalkışından çok kısa bir süre sonra karadan havaya iki füze ile düşürmüş, 176 yolcu ve mürettebat hayatını kaybetmişti.

İran, Irak’taki ABD askerlerinin bulunduğu üslere yönelik saldırı nedeniyle yüksek alarm durumuna geçen İran güçleri tarafından uçağın yanlışlıkla vurulduğunu ifade ederek, kazaya ilişkin ‘feci bir hata’ benzetmesinde bulunmuştu.

 

 

Londra/Şarku’l Avsat

İran İki füze Ukrayna uçağına 25 saniye arayla vurdu
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Cizre'de trafik kazası: 5 yaralı
Cizre'de trafik kazası: 5 yaralı
Antalya'da 3.7 büyüklüğünde deprem
Antalya'da 3.7 büyüklüğünde deprem