Şahin Doğan  “Hakikatın İzinde”
Misbah HİCRİ

Şahin Doğan “Hakikatın İzinde”

Bu içerik 144 kez okundu.

Herkes kendi hakikatinin izindedir. Bu hakikat; gerçek, doğru, samimi söylemlerle birleşince olgunluk ve mükemmellik meydana çıkar. Kitabına “Hakikatin İzinde” ismini veren Şahin Doğan, çeşitli sitelerde ve gazetelerde ismine rastladığımız yetenekli, genç dinamik, kalemiyle farkındalık oluşturan bir yazar…

            İlk tanışmamız kitap paslaşması ile başladı. Halen çıkan her yeni kitabını imzalayarak bana getirme nezaketinde bulunması, kendi hakikatinden edindiği olgunluktan ileri geldiği gibi “yeryüzün de bir insanın en büyük sorumluluğu, düşünmenin hakkını vermektir” savandın hareketle yazdıklarının hakkını verme çabasında olması elbette takdir edilir.  

Aslında ben fikir kitapları için bir eleştiril yazı yazmayı uygun görmem. Okudukça okunanın kıymetini bilmek ve fikir dağarcığımıza katacağı yenilikler önemli... Ancak bu yazarın emeğinin bilinmeyenler tarafından fark edilmesi de önemli… Kitap eleştirileri bana göre dostluğun ve samimiyetin hoşgörüsüdür. Eleştirilen bir kitabın eksiğini gediğini bulup yazmak, kendine paye çıkarmak yerine, daha samimi bir deyişle okuyuculara güzellikleriyle kavranması gereken gerçekleri sunabilmektir.

 Yazar Şahin Doğan’ı tanımanızda fayda vardır. Uzun hayat serencamına girmeyeceğim. 1978 Urfa doğumlu. Üniversite mezunu. Sanat Tarihçisi… Çeşitli kamu kuruluşlarında ki çalışmalarını “Şanlıurfa Kültür Varlıkları Koruma Kurulundaki” hizmetleri ile taçlandırmaktadır.  Resmi görevinin ifası yanında yerel de ve ulusal da çeşitli internet sitelerinde, gazeteler de makaleleri ile “Hakikatin İzinde” ses getiren velût bir kalem…

Elimde ki “Hakikatin İzinde” ki kitabı üç bölümden oluşmaktadır. Bu bölümlere verdiği başlıklarda ki kelimelerin anlamını internet ortamında edindiğim anlamlarını kısaca paylaşma gereği duydum. Faydalı olanı elde edip zararlı olanı def ederken, bu kelimeler birbirleriyle çelişirse, mertebe sırasına göre, önce gelen sonrakine tercih edilir.

“I. Zâruriyet. (Mecburiyet)  İnsanların dini ve dünyevî hayatlarının kendisine bağlı olduğu maslahatlardır. Zarûriyyât, maslahatların en kuvvetli mertebesidir. Bunlar, temin edilmediği takdirde toplumda bozulma ve dağılmalar başlayabilir. İslâm dini, bu maslahatların korunmasına önem vermiştir.”

“2. Hâciyyât: (İhtiyaç) Dinin, canın, aklın, neslin ve malın korunması için tedbir alınması, zorluğun giderilmesi ve genişliğin temin edilmesi ile ilgili insanların muhtaç olduğu maslahatlardır. Bu maslahatlar gözetilmediğinde sıkıntıya düşülür veya zarûri maslahatların korunması tehlikeye düşer.”

“3. Tahsîniyyât (Kemâliyyât): Bunlar; maslahatların aslını gerçekleştirmediği gibi, onlar için tedbir mahiyetinde de değildir; ancak dinin, canın, aklın, neslin ve malın korunması amacına yönelik maslahatlardır. Mesela güzel giyinmek ve ahlakî kurallara uymak, bu tür maslahatlardır.”

Kitap bölümlerinin isminden de anlaşılıyor ki Yazar Şahin Doğan çocukluğundan beri “Nur risaleleri”  ile büyümesinin onun dünyasında yaptığı etki ve bakış açısını bu hakikatlerin izinde yürümesine neden olmuştur. 

         Ben bir yazarın eserlerini rakamlarla ifade edilmesini sevmem.  Meraklı kitap okurları onun fikir jimnastiğiyle geliştirdiği düşüncelerden haberdar olmaları için kitabı temin etmelidirler.  Fikirlerden istifa de edebilmenin yolu okumaktan geçer. İçtenlikli ve özverili bir çalışma önemli buluyorum.  Nedeni, malumunuz olduğu üzere yazarlar bildikleri yolda yürürler. Bu yol onun adım attığı ve zikzaklar çizmeden yürüdüğü yoldur.

Her yazarın kaleminin güç bulması için beslendiği bir kaynak vardır. O kaynak onun hayata bağlayan damarlardır. Fikir öğretilerinin ve düşüncelerinin ışığında yenilikler ve hakikat ortaya çıkar. “Barika-i hakikat, müsademe-i efkârdan doğar.” (Gerçeğin parıltısı fikirlerin çarpışmasıyla ortaya çıkar.) Özlü sözü en güzel şekilde ifadesi için büyük bir emek sarf ettiği bir gerçek… Fikirleri dünyanın farklı kültürlerinin etkileşmesinden beslendiği, yazarın renkleriyle zengin duyguların coşkusuyla heyecan verici birikimlerin ortaya çıkmasına neden olur.

Yazar şahin Doğan’ın şekil bulmasına neden olan risalelerin ışığına sadık kalma çabasındadır. Tüm yazıları yol gösterici bir rol üstlenerek sunmaktadır.  Okuduklarını kendi özgünlüğü potasında eriterek radarına düşen notlarla yazılarını süslemesi yazıya ayrı bir ahenk katmaktadır.  

 

           

DİĞER YAZILAR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Hasankeyf’te yangın
Hasankeyf’te yangın
Almanya'dan İran'a çağrı
Almanya'dan İran'a çağrı