İnsan kaçakçıları sosyal medyaya el attı

VAN – Sosyal medyaya el atan bazı insan kaçakçıları, mültecileri Afganistan’dan Türkiye’ye uzanan yolculukta hangi yolları kullanarak getirdiklerinin yanı sıra hangi “hizmetleri” verdikleri bile pazarlar durumda.

439 kez okundu.
İnsan kaçakçıları sosyal medyaya el attı

Afganistan, Pakistan ve İran'dan Türkiye'ye insan kaçaklığı yapan bazı kişiler, kurdukları sosyal medya hesaplarıyla mülteci topluyor. Birçok hesap üzerinden mültecilerin yol güzergahlarından nasıl geçtikleri, ülkelere nasıl giriş yaptıkları hatta yol boyunca müşterilerine nasıl hizmetler verdikleri de tek tek anlatılıyor.

 Kış ayları ile birlikte özellikle Van’ın İran ile olan sınır hattından Türkiye’ye geçmeye çalışan mültecilere dair ölüm haberleri de gelmeye başladı. Önceki gün İran sınırındaki Van'ın Başkale ilçesine bağlı Kaşkol (Qaşqol) Mahallesi'nde bir erkek cenazesi bulundu.

 SOSYAL MEDYADA PAZAR OLUŞTURDULAR

 Bazılarının yaşamları sınır hattında son bulan mültecilerin insan kaçakçıları tarafından hangi yollar kullanılarak Türkiye sınırına kadar getirildikleri ise, sosyal medya hesaplarında paylaşılır bir durumda.

İnstagram ve farklı sosyal medya platformlarında insan kaçakçıları tarafından açılan bazı hesaplar, mültecileri Afganistan’dan Türkiye sınırına kadar hangi yolları kullanarak getirildiklerini ve sınırdan nasıl giriş yapıldığını görselleriyle birlikte sunar halde.

 Bu hesaplardan ikisi, @makuamir ile @amirmaku4460 kullanıcı adlı İnstagram hesapları. Her iki hesap kullanıcıları, uzun bir süredir Afganistan ve Pakistan'dan İran'a oradan da Türkiye'ye mültecileri nasıl ve hangi yollarla getirdiklerini görüntüleri ile birlikte paylaşıyor.

 Paylaşılan görüntülere göre, çok sayıda mülteci Pakistan'dan yürüyerek Afganistan'a geliyor. Burada başka bir grupla buluşan mülteciler, İran'a geçiyor. İran’da yine başka bir grupla buluşan mültecilerin sayısı yüzlerce kişiyi buluyor. Mülteciler, insan kaçakçıları tarafından belirlenen güzergah takip edilerek İran-Başkale sınırına getiriliyor.

 ‘HİZMETLER’ BİLE SIRALANIYOR

İnsan kaçakçıları, mültecilere yol boyunca verdikleri “hizmetleri” yazmaktan da geri durmuyor. Görüntülerde mültecilere yolculukları sırasında verilen yemekler bile paylaşılırken, yine dinlenme zamanlarında yapılan aktiviteler de tek tek sıralanıyor.

 KARIN İÇERİSİNDE ZORLU YOLCULUK

 Sözkonusu hesaplardan paylaşılan bir görüntüde, kimi yerlerde kalındığı metreleri bulan karın içerisinde güçlükle yürüyen mülteciler göze çarpıyor. Bu bölgenin Van-İran sınır hattı olduğu tahmin ediliyor.

İnsan kaçakçıları tarafından kullanılan hesaplarda, mültecilerin Türkiye'ye giriş yapıldıktan sonra nasıl çalışma ve oturum izni aldıkları da yine bazı mültecilerin kimlik fotokopileri ile birlikte tek tek sıralanıyor.

 ONLARCASI HAYATINI KAYBETTİ

 Türkiye sınırını geçen mültecilerin sığındığı kentlerin başında gelen Van’a her yıl binlerce mülteci giriş yapıyor. Afganistan, Pakistan ve İran başta olmak üzere birçok ülkeden binlerce kişinin akın ettiği kent, aynı zamanda mülteci mezarlığı durumunda.

 2019 yılının sadece ilk 8 ayında 25 bine yakın mülteci kente giriş yapmak isterken sınırda yakalandı. 100’den fazla mülteci ölümü ise kayıtlara geçti. Geçen ilkbaharda karların erimesiyle birlikte Özalp, Saray ve Çaldıran ilçe sınırları içerisinde yaklaşık 50 mültecinin cenazesi bulunmuştu. Yine yıl içerisinde kent sınırları içerisinde yaşanan trafik kazalarında 50'den fazla kişi yaşamını yitirdi.Van Barosu, cenazeleri karların erimesi ile birlikte ortaya çıkan mültecilerin durumuna fotoğraf ve görüntüler paylaşarak dikkat çekmişti.

 

MA / Adnan Bilen

İnsan kaçakçıları sosyal medyaya el attı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Koronavirüs salgınında vaka sayısı düne göre azaldı
Koronavirüs salgınında vaka sayısı düne göre azaldı
Nazilli'de sel
Nazilli'de sel