Kuaförler iflasın eşiğinde

ANKARA - Ürünlerini dolar endeksli almalarından dolayı krizin eşiğine gelen kuaförlerden Mete Özdemir, “Bakanımız' dolarla pek işimiz yok' diyor ama 2 TL’lik ürünü 12 TL'ye alıyoruz” diyerek tepkisini dile getirdi.

347 kez okundu.
Kuaförler iflasın eşiğinde

Ekonomide kur krizinin derinleştiği yılbaşından bu yana birçok sektör gibi kuaförler de krizin eşiğinde. Kuaförde kullanılan ürünlerin büyük çoğunluğunun dolar endeksli olması ve makyaj ürünlerine getirilen yüksek oranlı Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) gibi nedenlerle alım gücü düşen kuaförler, çareyi kepenk indirmekte buluyor. Görüştüğümüz kuaförler, yılbaşından bu yana Ankara genelinde 200 üzerinde kuaförün kapandığını söylüyor. Gelirlerinin olmadığını, giderlerinin de katlanarak arttığını belirten kuaförler, çözüm bekliyor.
 
KAPALI SALONA 191 TL FATURA
 
32 yıllık kuaför Mete Özdemir, karantina süresince bir yardım göremediğini, aksine daha çok zarara uğradığını söyledi. Aylık kira bedelinin 2 bin 500 TL olduğunu dile getiren Özdemir, “2 buçuk ayda bu 7 bin TL’ye yakın para yaptı. Buna birde stopajı ekleyince, 10 bin TL’ye yakın parayı, biz hiç kazanmadan devlet ve mal sahiplerine paylaştırdık. Salonu kapatmama, bütün fişleri çekmeme rağmen 191 TL elektrik faturasıyla karşılaştım” diye anlattı. 
 
Özdemir, kriz nedeniyle kuaförlerin kepenk kapatmasına değinerek, “30 yıldan fazladır bu mesleği yapan arkadaşım, mesleği bırakıp Yeni Mahalle hayvan barınağında işe başladı. İnsanların bakımıyla ilgili sektörde çalışıyoruz, okulunu okuyor, yıllarımızı veriyoruz. Ama gerek devlet, gerekse çevre, mesleği görmüyor. Bizde sonuçta ev geçindiriyoruz” dedi. 
 
GELİR YOK, GİDER ARTTI 
 
“Kullan-at” havluların 2 buçuk TL’den 12 buçuk TL’ye yükseldiğini ifade eden Özdemir, “Bakanımız, 'dolarla pek fazla işimiz yok' diyor ama biz esnafların bütün ürünleri dolarla geliyor. Bu kullan at havluların 2 buçuk liradan 12 buçuk liraya çıkması, dolar artışı değildir de nedir? Bu esnafa eziyetten başka bir şey değildir. Yediğimiz ekmekten giydiğimiz kıyafete kadar bütün malzemelerde biz dışa bağımlıyız. Gelir artmadı, aksine düştü, yok durumuna geldi. Ama bizim giderlerimiz 4-5 kat arttı. Bu artışlardan dolayı rahatsızız” ifadelerini kullandı.
 
ÜRÜNLERE YÜZ YÜZ ZAM
 
İsa Uygun da 16 yıldır kuaför. Pandemi sonrası yaşadıkları zor günleri anlatarak, herhangi bir devlet desteği görmediklerini söyledi. Uygun, “İş yapmadan kapattığımız günler oluyor. Önceden bir eldiveni 15 TL’ye alıyorduk fakat şimdi 45-60 TL’ye alıyoruz. Çoğu ürüne yüzde yüz zam geldi. Aldığımız hiçbir ürünün sabit fiyatı yok, bir daha alabilecek miyiz endişesindeyiz” şeklinde konuştu.
 
KAPATMANIN EŞİĞİNDE 
 
3 aylık karantina süresince iş yapamadığını dile getiren Uygun, “Dükkan benim olduğu halde zorlandım. Kira olsaydı, şuanda çoktan kapatmıştım. Çoğumuz kredilerle ayakta durmaya çalışıyoruz. Onları da daha ödemeye başlamadık, ödediğimiz zaman sıkıntı yaşayacağız. Böyle giderse kapatmayı düşünüyorum. Durumumuz düzeltilsin, sesimiz duyulsun istiyorum” diye seslendi.
 
DOLARIN ETKİSİ 
 
Kuaförlerin en durgun dönemleri yaşadığını söyleyen Selim Akıllı da 27 yıldır bu meslekle geçimini kazananlardan biri. Ürünlerin dolardaki artışla iki katına çıktığına dikkat çeken Akıllı, “Normal şartlarda 5 dolarlık malzemenin bize gelişi 20 TL ise şimdi 50 TL. Her şey iki katına çıktı. Fransa'dan, Amerika'dan geliyor bu ürünler. Doların fırlamasıyla geliş fiyatları daha çok mal olmaya başladı. Amerika'dan gelen Enzo diye bir ürün pandemiden önce bin 100 TL idi, şuan bin 800 TL. Bununla maksimum yapabileceğim saç sayısı dört. Ben şimdi insanlardan ne kadar para alabilirim ki bununla?” diyerek tepkisini dile getirdi. 
 
Ürünlerdeki fiyat artışını müşteriye yansıtamadıklarını belirten Akıllı, “Cebimizde para kalmıyor, sadece hayatımızı sürdürüyoruz” dedi.
 
MA / Eylem Akdağ
 

Kuaförler iflasın eşiğinde
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Adana'da 3 günlük eylem ve etkinlik yasağı
Adana'da 3 günlük eylem ve etkinlik yasağı
Yunanistan’da deprem nedeniyle 2 öğrenci hayatını kaybetti
Yunanistan’da deprem nedeniyle 2 öğrenci hayatını kaybetti