Sokağın sesi: Asgari ücret 3 bin TL üzeri olsun

VAN - Asgari ücretin 3 bin TL üzerinden olmasını isteyen Van sakinleri, aksi takdirde yine kuru ekmekle yaşam mücadelesi vereceklerine dikkati çekti.

1012 kez okundu.
Sokağın sesi: Asgari ücret 3 bin TL üzeri olsun

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, yeni yılda geçerli olacak asgari ücreti belirlemek için bugün Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) ev sahipliğinde son toplantısını gerçekleştirecek. Milyonlarca işçinin gözü ve kulağı söz konusu toplantıdan çıkacak kararda. Ekonomik kriz, koronavirüs (Kovid-19) salgını süreci ve döviz kurlarındaki dalgalanmadan kaynaklı zor günler geçiren Van'daki yurttaşlar, asgari ücretin hayat pahalılığına göre belirlenmesini istedi.  
 
'3 BİN TL ÜZERİ OLMALI'  
 
Mevcut asgari ücretle geçinemediğini belirten Hakan Sürme, "Hayat çok pahalı. Bu şartlarda kimse ailesine bakamıyor. Evine ekmek dahi götüremiyor" dedi. Asgari ücretin 3 bin TL'nin üzerinde olması gerektiğini vurgulayan Sürme, "Hayat pahalılığından dolayı evlenemedim. Bu ücretle bir ev nasıl geçindirilir? Herkes günü kurtarma derdinde. Parası olan fakirin halinden anlamıyor" diye konuştu. 
 
'KURU EKMEKLE GEÇİNECEK HALİMİZ YOK'  
 
Aldıkları her ürüne zam geldiğine dikkati çeken Sami Şenol, kırsal mahallede kirada yaşamamasına rağmen geçinmekte zorlandığını kaydetti. Çocuklarının okul ihtiyaçlrını karşılayamadığını ve kitapların çok pahalı olduğunu söyleyen Şenol, komisyonun insanların yaşadıkları bu zorlukları düşünerek karar vermesi gerektiğini vurguladı. "Bu şartlarda 4 bin TL de yetmez" diyen Şenol, şunları söyledi: "Ama bu rakamın çıkacağını sanmam. 3 bin ve üzeri bir ücret çoğu insanı rahatlatır. Altında bir ücret olursa çoğu insan sıkıntı yaşar. Elektrik, doğalgaz ve gıdaya sürekli zam geliyor. Şehirde yaşayan asgari ücretli, hele kirada kalıyorsa ayakta kalması çok zor. İnsanın kuru ekmekle geçinecek hali yok ya."
 
‘ARTAN FİYATLARA GÖRE BELİRLENMELİ'
 
Veysel Nadiroğlu ise, yaşamlarının her geçen gün daha da zorlaştığını söyledi. Asgari ücretten önce her geçen gün yaşanan zamların tartışılması gerektiğini dile getiren Nadiroğlu, "Asgari ücreti belirleyecek olanların adil olması lazım. Bir salçanın fiyatı ne kadardı ve ne kadar arttı bu çok önemli. Ücret buna göre belirlenmeli. Ev kiraları 3 bin TL’yi buluyor. Bunlar göz ardı edilmemeli. Ocak ayında 40 TL'ye saıtlan 5 kilogram yağ 80 TL’ye satılıyor" diye konuştu. 
 
MA / Barış Dönmez 
 

Sokağın sesi: Asgari ücret 3 bin TL üzeri olsun
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Deva Partisi: 'yetişkin İşsizler İşe, Çocuk İşçiler Okula!'
Deva Partisi: 'yetişkin İşsizler İşe, Çocuk İşçiler Okula!'
ABD, Avrupa ve 4 ülkeye seyahat yasağı getirdi
ABD, Avrupa ve 4 ülkeye seyahat yasağı getirdi