O Şanlıurfa'nın eskicisi

Şanlıurfa sokaklarının eskicisi Hasım Telik, üç tekerlekli arabasıyla zorlu şartlarda 6 kişilik ailesini geçindirmeye çalışıyor.

1218 kez okundu.
O Şanlıurfa'nın eskicisi

Şanlıurfa’nın Eyyübiye ilçesinde ailesiyle yaşayan Hasım Telik, 3 tekerlekli el arabası ile her gün kentin bir mahallesinden hurda toplayarak ailesinin geçimini sağlıyor. Yılın 6 ayını ailesi ile birlikte mevsimlik tarım işçisi olarak, 6 ayını ise hurdacılık yaparak geçiren Telik, güvencesiz, zor yaşamından yakındı. 

SOKAKLARIN ESKİCİSİ 

Her sabah saat 11.00’de kentin sokaklarında mesaiye başlayan Telik, el arabasının dolmasıyla paydos ettiğini, naylon, demir ve eski ev eşyalarını cüzi miktarda parayla topladığını söyledi. Telik, “Ne olursa topluyorum. Her gün bir mahalleye gidiyorum. Her şeye rağmen elin işinden iyidir” dedi.

3 TEKERLEKLİ ARABASI 

Gittiği mahalle ve sokaklarda “Eskici” ve “Hurda alınır” diye bağırdığını ifade eden Telik, başka bir gelirinin olmadığını, topladığı eski eşyalarla 6 kişilik ailesinin geçimini sağlamaya çalıştığını ifade etti. “Bu arabayla bir aileyi geçindiriyorum” diyen Telik, pandemi nedeniyle sokağa çıkma yasağının uygulandığı günlerinde ise evde kalmak zorunda olduğunu söyledi. 20 yıldır yaşamını bu şekilde sürdüren Telik, “Zamanında okusaydık, belki bir memur olabilirdik ama olmadı. Fırsat yoktu. Bende isterdim sigortalı bir işim olsun. Ama yok. Bazen İş-Kur üzerinden işe alınıyorum. 6 ay sonra tekrar bu işe dönüyorum. Böyle yaşamaya çalışıyoruz” diye belirtti. 

 

(MA)

O Urfa'nın eskicisi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Hafta sonuna özel vergi daireleri açık olacak
Hafta sonuna özel vergi daireleri açık olacak
Üzümlü Sınır kapısı açılıyor
Üzümlü Sınır kapısı açılıyor