İşsiz kalan aşçı: Ayıp olacak ama açız

Şanlıurfa- Koronavirüs tedbirleri kapsamında kafelerin kapatılmasıyla işsiz kalan Aşçı Akif Çakır, "Ayıp bir durum ama şu an açız. Elimizden tutan yok. Çok mağdur olduk" diyerek yaşadıklarını özetledi.

1193 kez okundu.
İşsiz kalan aşçı: Ayıp olacak ama açız

Koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında 2 buçuk aydır işyerleri kapalı olan kafe işletmecileri zor günler geçiriyor. Urfa’nın merkez Haliliye ilçesine bağlı Bahçelievler semtindeki kafeler kapanırken çalışanlar da işsiz kaldı.

 DESTEK FATURALARA YETMİYOR

 Bahçelievler semtinde kafe sahibi olan Sait Ürün, 70 gündür işyerinin kapalı olmasından kaynaklı ekonomik sıkıntı yaşadığını ifade etti. Yasaklar öncesinde de işlerinin kötü olduğunu ancak koronavirüs gerekçesiyle getirilen kısıtlamayla tamamen zora düştüklerini söyleyen Ürün, işletmede çalışan 7 işçinin işsiz kaldığını ifade etti. Hükümetin bin liralık destek paketinin yetersiz olduğunu vurgulayan Ürün, “Bin liralık destek yeterli olmuyor. Sonuçta hala elektrik, internet ve su faturalarını ödüyoruz. Kapalı olduğu halde elektriğimiz kesildi. Gidip açmak zorunda kaldık” dedi. 

 AVM AÇIK KAFE KAPALI

 

 Alışveriş merkezleri ve dershanelerin açık olmasına rağmen kafe ve restoran gibi işletmelerin kapalı olmasının mantıklı bir açıklaması olmadığını söyleyen Ürün, “Bedel ödenecekse bunu hepimiz ödemeliyiz. Virüs sadece kafelerden bulaşmıyor. Eğer bir kısıtlamaya gidilecekse bu ülkenin her yerinde uygulanmalıdır. Benim işletmem kapalı ama AVM’ler ve dershaneler açık. Doğru tedbirler alınabilir. Evet, bir salgın var ama devletin esnafa ve işsiz kalan bu insanlar destek çıkması gerekiyor” diye konuştu. 

 ‘BORÇ BATAĞINDA TERK EDİLDİK’

 Yasaklama kararından önce işletmesinde 3 kişinin çalıştığını ancak kısıtlamalarla birlikte çıkartmak zorunda kaldıklarını söyleyen Mustafa Karatoprak da geliri olmadığı için çalışanlara destek olamadığını ve bunun üzüntüsünü yaşadığını söyledi.

 Tek geçim kaynaklarının da yasaklarla birlikte kapandığını söyleyen Karatoprak, “İlk kapanmada çektiğimiz kredileri tam ödemeye başladık ki, bir kez daha işletmelerimiz kapandı. Kredilerimi ödeyemiyorum. Borç batağına terk edildik. İşletmelerimizi satamıyoruz da. Verilen bin lira destek ile faturalarımı ve kiramı ödeyemiyorum. Bin lira neye yetecek? Bazı işletmeleri kapatıp bazılarını açmak çözüm değil. Bu durum esnaflar arasında bir gelir çarpıklığına neden oluyor. Mülk sahibi de kira istiyor. Peki, ne yapacağız?” diye sordu.

 'MAĞDURİYETİMİZİ NASIL ANLATACAĞIZ'

 Pandemiden önce bir kafede aşçı olarak çalışan Akif Çakır ise önceki yasaklama kararıyla da işsiz kaldığını bu kısıtlamalarla birlikte bir kez daha mağdur edildiğini söyledi. Çalıştığı dönemde bile aldığı ücretle geçinemediğini söyleyen Çakır, şimdilerde tamamen çaresiz kaldığını söyledi. Evli olan Çakır,  kirada kaldıklarını belirterek yaşadığı sorunu şu sözlerle özetledi: “Ayıp bir durum ama şu an açız. Elimizden tutan yok. Çok mağdur olduk. Her şeye zam geldi. Ama çalıştığımız iş yeri açılmadı. Mağduriyetimizi nasıl anlatacağımızı bilmiyoruz.”

 

(MA)

 

İşsiz kalan aşçı Ayıp olacak ama açız
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bitlis'te helikopter düştü: 9 asker yaşamını yitirdi
Bitlis'te helikopter düştü: 9 asker yaşamını yitirdi
Vakalar arttı okullar tatil edildi
Vakalar arttı okullar tatil edildi