Karnabahar hayvanlara yem oldu

MERSİN- Ektiği karnabaharı satamadığı için tarlayı hasat toplamadan süren Abbas Bağlan, “Dayandığımız yere kadar bu işi sürdüreceğiz. Şartlar nereye kadar götürür bilemiyoruz” dedi.

694 kez okundu.
Karnabahar hayvanlara yem oldu

Tarım politikalarından dolayı çiftçi sayısı ve tarımsal alanlar her geçen gün azalıyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, son 13 yılda çiftçi sayısı yüzde 50, tarımsal alanlar ise son 18 yılda yüzde 13 azaldı. 2020 yılı içinde tarım alanında çalışanların yüzde 11’i çiftçilik yapmayı bırakırken, artan girdi maliyetleri, işi her geçen gün yapılamaz kılıyor. 
 
KİLOSUNU 30 KURUŞA SATAMIYOR
 
Mersin’in Tarsus ilçesinde çiftçilik yapan yurttaşlar, hasadı satamazken, tüketici yüksek fiyatlardan satın alamıyor. Fahrettinpaşa Mahallesi’nde çiftçi Abbas Bağlan (40), kış aylarında karnabahar, kırmızı ve beyaz lahana, yazın da fasulye ve mısır gibi ürünler ektiklerini söyledi. Artan girdi maliyetlerine dikkati çeken Bağlan, 35 dönümlük arazisine karnabahar ektiğini ve şimdi de satamadığı için ürün tarlada iken sürmek zorunda olduğunu anlattı. Karnabaharın fidesini 30 ila 35 kuruşa aldığını belirten Bağlan, gübre, mazot ve ilaçlarla birlikte bir fidenin ürün verene kadar 1 TL 50 kuruş maliyeti olduğunu kaydetti. 125 bin TL masraf yaparak ekim yaptığını vurgulayan Bağlan, yetiştirdiği karnabaharı kilosu 30 kuruştan bile satamadığını dile getirdi. 
 
‘UMUDUDUMUZ YENİ ÜRÜN’
 
İstanbul ve diğer şehirlerde karnabaharın zam şampiyonu olduğu ve yüksek fiyatla satıldığı gibi bilgilerin kamuoyunda çıktığını belirten Bağlan, kendisinin ise ürünü satamadığı için hayvan çiftliklerindeki koyunları tarlasına bırakarak bütün ürünleri hayvanlara yedirmek zorunda kaldığını dile getirdi. Bu yıl hava şartlarının ılıman geçmesinden kaynaklı olarak erkenci, ortanca ve geç karnabahar çeşitlerinin bir arada çıkması ve pandemi kısıtlamalarından dolayı pazar, hal ve lokantaların kapalı olması nedeniyle ürünlerinin ellerinde kaldığına değinen Bağlan,  “Artık bir umut yeni ürünü ekeceğiz. Şimdi mısır için hazırlık yapıyoruz. Mısırdan para kazanmaya çalışacağız. Atadan deden mesleğimiz budur. Dayandığımız yere kadar bu işi sürdüreceğiz. Şartlar nereye kadar götürür bilemiyoruz” dedi.
 
‘EN KÖTÜ YILLARI YAŞIYORUZ’
 
Mazot, gübre ve ilaç gibi kalemlerde indirim yapılması gerektiğini ifade eden Bağlan, “Karnabaharı ektiğimiz zaman taban gübresini 50 kiloluk çuvalı 90 liraydı şuan ise çuvalı 140-150 TL. Özellikle son 5-6 ayda girdi maliyeti çok fazla arttı. Mal para etmiyor masraf artıyor” diye konuştu. Ülkedeki tarım politikasının değiştirilmesi gerektiğini sözlerine ekleyen Bağlan, Tarım Bakanı ve ilgili yöneticilerin tarımdan anlayan ve tarımla uğraşan kişiler olmadığını söyledi. 10 yaşından beri çiftçilikle uğraştığını ifade eden Bağlan, son birkaç yıl kadar kötü bir dönem görmediğini belirtti.
 
HASAT KOYUNLARA KALDI 
 
Hayvancılık yapan Abdullah Demir (53) ise, tarla sahiplerinin ürünlerini satamadığı için koyunlarının otlatılmasına izin verdiğini söyledi. 
 
MA / Ömer Akın 

urfa ekonomi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TÜİK'in yeni başkanı belli oldu
TÜİK'in yeni başkanı belli oldu
Siirt’te silahlı kavga
Siirt’te silahlı kavga