UNICEF: 168 milyondan fazla çocuk yüz yüze eğitim alamadı

Kovid-19 salgınının çocukları ve eğitimlerini nasıl etkilediğine ilişkin rapor yayımlayan UNICEF, salgın nedeniyle 168 milyondan fazla çocuğun yüz yüze eğitim alamadığını bildirdi.

1442 kez okundu.
UNICEF: 168 milyondan fazla çocuk yüz yüze eğitim alamadı

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Kovid-19 salgınının çocukları ve eğitimlerini nasıl etkilediğine ilişkin rapor yayımladı.

Rapora göre her 7 çocuktan biri, yani 214 milyon çocuk, yüz yüze eğitim imkanın dörtte üçünden fazlasını salgın yüzünden kaçırdı.168 milyondan fazla çocuk ise okullarının yaklaşık bir yıl kapalı kalması nedeniyle yüz yüze eğitim alamadı. 

14 ülkede okullar Mart 2020'den Şubat 2021'e kadar çoğunlukla kapalı kalırken, üçte ikisi Latin Amerika ve Karayipler'de olan bu ülkelerde 98 milyon okul çağı çocuğu etkilendi.

Okulların en uzun süre kapalı kaldığı ülkelerin başında Panama yer alırken; bu ülkeyi El Salvador, Bangladeş ve Bolivya takip etti.  

UNICEF Direktörü Henrietta Fore, "Yüz yüze eğitime erişimi olmayan çocuklar her geçen gün daha da geride kalıyor, en ağır bedeli de en dışlanmış olanlar ödüyor" dedi.

Fore, okulların bir an önce açılmasına öncelik verilmesi çağrısında bulundu. 

168 BOŞ SIRA VE OKUL ÇANTASI

UNICEF, salgın boyunca eğitimden mahrum kalan çocuklara dikkati çekmek için Birleşmiş Milletler Genel Merkezi’nin bahçesine 168 milyon çocuğu temsilen 168 boş sıra ve okul çantası yerleştirdi.

 

(MA)

UNICEF 168 milyondan fazla çocuk yüz yüze eğitim alamadı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ticaret Bakanı Pekcan'ın şirketinden dezenfektan alındığını doğrulandı
Ticaret Bakanı Pekcan'ın şirketinden dezenfektan alındığını doğrulandı
İstanbul Emniyet Müdürlüğü deposunda yangın
İstanbul Emniyet Müdürlüğü deposunda yangın