25 yıldır Hevsel’de topladığı otları satarak, geçimini sağlıyor

DİYARBAKIR - Dicle’de yaşadığı köyün yakılması sonrasında kente göç etmek zorunda kalan Fatma Özdemir, 25 yıldır Hevsel Bahçesi’nde yetiştirdiği otları satarak, yaşamını idame ettiriyor.

446 kez okundu.
25 yıldır Hevsel’de topladığı otları satarak, geçimini sağlıyor

Diyarbakır’ın Dicle ilçesine bağlı Çeltikli köyünde yaşayan Fatma Özdemir (66), 1994 yılında askerlerin köylerini yakması sonucunda evlerini bırakıp, kente göç etmek zorunda kaldı. Yıllardır hayat mücadelesi veren Özmemir, Hewsel Bahçesi’nde yetiştirdiği doğal otlarla (semizotu ve tuzik gibi) yaşamını idame ettiriyor. 
 
25 yıldır Hevsel’den topladığı çeşitli otlarla geçimini sağlayan Özdemir, köyüne özlem duyduğunu, göçe zorlanmayla birlikte yaşamlarını sürdürmekte zorlandığını söyledi.
 
Sabah 06.00’da Sur’daki evinden Hevsel’e doğru yola koyulan Özdemir, yaklaşık 2-3 saat tarlalardaki otları, topluyor, sonrasında topladıklarını el arabasına yükleyip, temizlemek ve demet yapmak için tekrar evine doğru yola koyuluyor. Ayıklama temizleme işlerinden sonra ise tekrar el arabasıyla yola çıkan Özdemir, Sur’un çeşitli noktalarında durarak, satış yapmaya çalışıyor. 
 
‘BU YÜKÜ TAŞIMAK ZOR’
 
3 demetini 10 liraya satan Özdemir, “Akşam 21.00’a kadar topladığım otları satmaya çalışıyorum. Sürekli zabıta baskısı var, oradan oraya gidiyor, satışımı yapmaya çalışıyorum. Bu yaşta, bu yükü taşımak zor, insan ölüyor resmen. Hayat pahalı oldu. Kendi ekmek paramızı çıkartmaya çalışıyoruz. İki aydır yaşlılık maaşı alabiliyorum ama evim kira ve geçinmek zor, çalışmak zorundayız” diyerek yaşadıkları zorluklara değindi.
 
Sürekli el arabasını taşımanın kendisini zorladığını anlatan Özdemir, sabit bir satış yerinin olmasını istiyor. 
 
MA / Eylem Akdağ

25 yıldır Hevsel’de topladığı otları satarak geçimini sağlıyor
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CHP’den Karaköprü Belediyesine İtiraz Dilekçesi-(VİDEO)
CHP’den Karaköprü Belediyesine İtiraz Dilekçesi-(VİDEO)
Dünya harikası 3 bin yıllık kanal çöplüğe döndü
Dünya harikası 3 bin yıllık kanal çöplüğe döndü