Kızıltepe ÇEV-GÖN Başkanı Çakar’dan “anız yangılarına” tepki!

Kızıltepe ÇEV-GÖN Başkanı Menduh Çakar, çiftçi ve yetkililere seslenerek anız yakılmasına son verilmesini istediler.

1244 kez okundu.
Kızıltepe ÇEV-GÖN Başkanı Çakar’dan “anız yangılarına” tepki!

Kızıltepe ÇEV-GÖN Başkanı Menduh Çakar, çiftçi ve yetkililere seslenerek anız yakılmasına son verilmesini istediler.

Son zamanlarda artış gösteren anız yangınlarıyla ilgili konuşan Kızıltepe ÇEV-GÖN Başkanı Menduh Çakar, anız yakılmamasını istediler.

Anız yangınlarıyla ilgili tepki gösteren vatandaşlardan Kızıltepe ÇEV-GÖN Başkanı Menduh Çakar, Mardin ve ilçelerinde yakılan anız yangınlarının dumanından olumsuz yönde etkilendiğini söyledi.

Hububat hasadının ardından başlayan ve bir türlü önüne geçilemeyen anız yangınından olumsuz yönde etkilendiklerini belirten Çakar’ın açıklamalarında satır başları ise şöyle:

“BU SUÇA VE BU GÜNAHLARA ORTAK OLMAYALIM”

Bölgemizde ve yöremizde tarımcılıkla uğraşan çiftçilerimiz bazen ummadığı felaketlerle karşı karşıya gelmektedir. Bu yıl, özellikle de bu ay içinde yakılan anız yangıları olurken, şiddetli rüzgârda gelince bir felaket oldu. Can ve mal kaybına neden oldu. Anızların içindeki canlılarda ölüyor. Her yıl tekrarlanan Anız yangınları bilinçli veya bilinçsiz olarak yakılan bu anızlar ahlaki değil insanlığa sığmaz bu bir cinayettir bu bir çevre felaketidir. Çünkü bu anızların içinde Allah'ın yaratığı canlı hayvanlar var Defalarca anlattık ancak kimse konuya duyarlı davranmıyor. Maalesef Kızıltepe’nin dört bir yanında gene anız yangınları oldu, gökyüzünü dumanlar kapladı. Bizler Kızıltepe Çevre Gönüllüleri Derneği olarak her yıl bu anızlarla ilgili bildiri dağıtıyoruz basın yolu ile açıklamalar yapıyoruz. Halkımızı duyarlı olmaya çağırıyoruz halen mesaj alınmamıştır. Maalesef bu yıl gene ayni felaket ortaya çıktı. Allah için, Peygamber için toplumsal olarak duyarlı olalım bu suça ve bu günahlara ortak olmayalım.

“ANIZ YAKMALARI BİYOLOJİK DENGEYİ BOZAR”

Bu yakılan anızlar ateşinden çıkan duman çevreye yayan kirlilik çevre ve doğa dengesini bozuyor canlı ve cansız varlıklar üzerinde etki yapıyor çevre doğa dengesini alt üst ediyor. Bu anızlar yakılırken gelen şiddetli rüzgarla beraber Mardin bölgemizde tahminen 40 bin dönüm Anız yakma vakası görüldü. Bununla beraber 400 e yakın ağaç yandı bununla beraber bazı telefon direkleri de ziyan oldu. Ve bu sayı her gün çoğalıyor. Anız yakarak toprağımız yok etmeyelim. Anız yangınları hem tehlikeli hem de ortamı çevreyi etkiliyor bozuyor. Anız yakımı çevremizi köylerimizi hatta ilçemizi etkilemektedir. Ayrıca anız yakımı topraktaki canlıları da öldürüyor ve topraktaki minerallerinin de yok olmasına sebep oluyor. Canlıların bıraktığı varlıkları oluşan yaşam ortamı ve dengeyi de yok ediyor. Anız yakmaları Biyolojik dengeyi bozar Ayrıca Topraktaki Organik maddeleri de yok ediyor ve Toprak üzerine düşen yabancı ot tohumlarını de yok ediyor. Anız yakmaları zaman zaman yerleşim alanları ilçemizi ve köylerimiz de etki yapmaktadır.  Bazı insanlar çeşitli hastalıklar nedeniyle başta astım olan hastalara etki yapmaktadır evlerin balkon ve Avlularında çevre kirliliği olup doğaya ve çevreye zarar vermektedir.

“GEREKEN GÜVENLİK VE CAYDIRICI ÖNLEMLER ALINABİLİR”

Halkımıza ilgililere yetkililere çağrımız var halkımız çitçilerimiz bu konuda bilgilendirmek ve duyarlılığa çağrı yapmak için gereğinin yapılmasını gerekirse bununla ilgili çağrıları cami hutbelerinde ve milli eğitim de okullarda anlatılırsa iyi olur diye düşünüyorum. Anız yakmaları toprağın doğal yapısı bozulmakta ve verimliliği düşmektedir Doğayı Çevreyi kirletmektedir. Vatandaşlarımızdan tek ricamız hem topraklara zarar vermesin hem de çevreyi rahatsız etmesin.  Bu anız yakmalarına devam edildiği takdirde buradan ilgililer ve yetkililere de sesleniyoruz. Gereken güvenlik ve caydırıcı önlemler alınabilir. Orman kanunu ve Çevre kanunun 6831-2872 ve 5442 sayılı maddeler uygulanırsa cezai durumlar uygulanır  halkımızın bu konuda mağdur olmaması için  bir an evvel gereğinin yapılması için çağrı yapıyoruz.”.

“TARIM ALANLARININ İMARA AÇILMASI MARDİN İÇİN BİR FELAKET OLUR”

“Anız yangınlarının yanı sıra bir konuya da değinmek gerekiyor. Tarım arazilerinin nüfusa bağlı olarak giderek azalması nedeniyle gelecekte yaşanması muhtemel açlık tehlikesi, tarım arazilerinin korunması ve etkin kullanımının sağlanmasının ne kadar gerekli ve önemli olduğunu gözler önüne sermektedir. Tarım topraklarının verimliliğinin artırılması suretiyle, tarımsal üretim belli bir noktaya kadar artırılabilir. Ancak belirli bir miktardan sonra, tarımsal üretimi artırmak, tarım alanının artırılmasıyla mümkündür. Gelecekte su ve gıda savaşlarının çıkma ihtimalini tartışan bilim adamlarının bu fikrini, sadece gerçeklerden uzak felaket senaryosu olarak değerlendirmek yerine, söz konusu görüş üzerinde bir daha düşünmenin yararlı olacağına inanıyoruz. Tarım alanlarının imara açılması Mardin için bir felaket olur.”

Özel Haber (RuhaNews)

Kızıltepe ÇEV-GÖN Başkanı Çakar’dan “anız yangılarına ” tepki!
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CHP’den Karaköprü Belediyesine İtiraz Dilekçesi-(VİDEO)
CHP’den Karaköprü Belediyesine İtiraz Dilekçesi-(VİDEO)
Dünya harikası 3 bin yıllık kanal çöplüğe döndü
Dünya harikası 3 bin yıllık kanal çöplüğe döndü