Taliban’dan kadın öğrenciler için ‘peçe’ talimatı

Bugün başlayan yükseköğretim için bir genelge yayımlayan Taliban, kadın öğrenciler için “peçe” talimatı verdi.

671 kez okundu.
Taliban’dan kadın öğrenciler için ‘peçe’ talimatı

Afganistan’da yönetimi ele geçirdikten sonra yeni uygulamaları adım adım hayata geçiren Taliban, bugün başlayan yükseköğrenim için bir genelge yayımladı. Genelgeyle, özel üniversitelerde eğitim alacak kadın öğrencilerin yüzlerinin büyük kısmını örtecek peçe ile siyah bir kıyafet giymeleri talimatı verildi. Ayrıca genelgede, sınıfların ya cinsiyete göre ya da en azından bir perde ile ayrılması gerektiği bildirildi.
 
Kız öğrencilere sadece kadın eğitmenlerin ders verebileceği belirtilen genelgede, bunun mümkün olmaması halinde “yaşı ileri” ve “karakteri sağlam” erkek eğitmenlerin ders verebileceği yer aldı. Genelge, 2001'de Taliban iktidarının sona ermesinden bu yana sayıları hızla artan özel okul ve üniversiteleri kapsıyor.
 
EĞİTİME DAİR GENELGE 
 
Hafta sonu yayımlanan yeni yönetmelikte kadınların burka giymesi yönünde bir emir bulunmasa da, kız öğrencilerden sadece gözleri görünecek şekilde, yüzün tamamını örten peçe takması isteniyor. Genelge, özel üniversitelerin imkanlarına göre kadın eğitmen istihdam etmelerini öngörüyor. Genelgede, "Kadın hoca istihdamı mümkün değilse, üniversiteler bu durumda davranışları iyi olan, yaşlı erkek hocaları işe almaya çalışmalı." denildi. Ayrı sınıflarda eğitim almanın yanı sıra kız öğrencilerin derslerinin erkek öğrencilerden 5 dakika önce bitirilmesi gerekiyor. Taliban'a bağlı Yüksek Öğretim Bakanlığınca yayınlanan genelgede, kadın eğitmen ve öğrencilerin, erkekler binayı boşaltıncaya kadar beklemesi gerekiyor.
 
Taliban, 1996 ile 2001 yılları arasında iktidarda bulunduğu dönemde kadınların çalışmasını ve kız öğrencilerin okula ve üniversiteye gidişlerini yasaklamıştı.

 

(MA)

Taliban’dan kadın öğrenciler için ‘peçe’ talimatı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bir doktor koronadan yaşamını yitirdi
Bir doktor koronadan yaşamını yitirdi
MTÜ MEAH’ta Beyin Tümörü ve Kompleks Spinal Cerrahi Ameliyatları Başladı
MTÜ MEAH’ta Beyin Tümörü ve Kompleks Spinal Cerrahi Ameliyatları Başladı