Rolls-Royce ve Sea Machines’ten iş birliği

Rolls-Royce ve Sea Machines’ten Akıllı Gemi ve Otonom Gemi Kontrol Çözümlerine Yönelik İş Birliği

23 kez okundu.
Rolls-Royce ve Sea Machines’ten iş birliği

Rolls-Royce ve Sea Machines Robotics, yeni bir iş birliğine imza attı. Anlaşma kapsamında, Rolls-Royce Power Systems ile uzaktan gemi komuta ve otonom kontrol sistemlerinin lider geliştiricisi Sea Machines, tam ve yarı otonom gemi kontrol sistemlerinin geliştirilmesi, satışı ve Rolls-Royce’un mtu NautIQ marin otomasyon portföyünün geliştirilmesi için güçlerini birleştirecek. Rolls-Royce'un tahrik ve otomasyon çözümlerinin Sea Machines'in gemi kontrol ürünleriyle kombinasyonu, denizcilik müşterilerine gemi operasyonları, emniyet, verimlilik ve çevresel etki açısından önemli faydalar sunacak.

Sea Machines Kurucu ve CEO’su Michael Johnson konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Otonom gemi kontrol ürünlerimiz ve gelişmiş algılama sistemlerimiz, geleneksel ve manuel gemi kontrolünün insandan akıllı bir teknolojiyle değişimine öncülük ediyor. Otonom sistemler yapılan rutin operasyonları üstleniyor; ekipler için stresi azaltıyor ve böylece operasyonel öngörülebilirliği ve emniyeti artırıyor. Teknoloji, sektörü daha üretken ve ekonomik hâle getirirken sürdürülebilir operasyonlara da katkıda bulunuyor. Sea Machines olarak alanında en iyi şirketlerle  ortaklık kuruyoruz ve Rolls-Royce da güvenilirliğiyle her zaman bizim için öne çıkıyor. Müşterilerimize birlikte hizmet etmek ve onlara çözümler sağlacak teknolojiyi ileriye taşımak için sabırsızlanıyoruz.”

Rolls-Royce Power Systems’in Global Denizcilik Başkan Yardımcısı Denise Kurtulus ise “Power Systems 2030 stratejimiz kapsamında, tahrik sistemi tedarikçisi olmanın ötesine geçerek entegre sürdürülebilir çözümler sağlayıcısına dönüşme hedefimizde emin adımlarla ilerliyoruz. Denizcilik sektöründe, kontrol sisteminden pervaneye kadar çözümleri bizden beklenen en yüksek kalitede müşterilerimize sunmak istiyoruz. Bunu gerçekleştirmemize yardımcı olacak bir başka güçlü marka olan Sea Machines ile yaptığımız iş birliği bizi heyecanlandırıyor.” dedi.

Akıllı gemi kontrolü sunan gelişmiş komple çözümler

Stratejik iş birliği, öncelikle yatlar, ticari ve donanma gemileri için uzaktan ve otonom gemi kontrolü ve durumsal farkındalık ürünlerine odaklanacak. Anlaşma kapsamında Rolls-Royce Power Systems, mevcut ve gelecekteki Sea Machines ürünlerinin satış ve servis haklarını ele alacak. İki şirket ayrıca, müşterilere tüm gemi verilerini toplayan ve analiz eden, bu bilgilere dayanarak akıllı gemi kontrolü sunan gelişmiş komple çözümler sağlamak üzere yeni kabiliyetler geliştirmek amacıyla da birlikte çalışmalar yürütecek.

Rolls-Royce Power Systems Denizcilik İş Geliştirme Birim Yöneticisi Claudius Müller, iş birliği hakkında görüşünü, “Amacımız, müşterilerimize tahrik, gemi otomasyonu ve kontrol sistemlerinden yarı ve tam otonom kontrol sistemlerine kadar endüstri lideri, ileri seviyede yenilikçi ve entegre çözümler sunmak ve en yeni Ekipman Sağlığı Yönetim sistemimiz mtu NautIQ Foresight gibi dijital çözümlerimizi de tamamlayıcı olarak kullanmak. Servowatch şirketinin satın alınmasının ve piyasaya yeni sürülen mtu NautIQ portföyümüze kontrol sistemlerinin dâhil edilmesinin ardından Sea Machines ile yapılan anlaşma tamamlayıcı bir adım.” sözleriyle ifade etti. 

Sea Machines Ticaretten Sorumlu Başkanı Moran David ise, “Bu ortaklık denizcilik sektörü için bir dönüm noktası. Bu anlaşma, Rolls-Royce'un Sea Machines'e, inovasyonun ön saflarında yer alma konusundaki uzun yıllara dayanan geleneğine güvenini gösteriyor. Sea Machines'in ticari olarak konuşlandırılan ürün yelpazesini genişleten her iki şirket, otonom gemi kontrollerinin geliştirilmesinin çok ötesine geçecek ortak çalışmalar hedefliyor.” diyerek yorumlarını aktardı.

Rolls-Royce Holdings plc hakkında

  1. Rolls-Royce, toplumları birbirine bağlayan, güçlendiren ve koruyan güç ve çözümlere öncülük etmektedir. Faaliyetlerimizde 2030 yılına kadar net sıfır sera gazı emisyonu elde etmeyi taahhüt ettik. 2020 yılında BM Race to Zero kampanyasına katılarak yeni ürünlerimizin 2030 yılına kadar net sıfır faaliyetlere uyumlu olmasını ve 2050 yılına kadar da tüm ürünlerin net sıfır ile uyumlu olmasını sağlama taahhüdünde bulunduk.
  2. Merkezi, Almanya'nın güneyindeki Friedrichshafen kentinde bulunan Rolls-Royce Power Systems’in yaklaşık 9.000 çalışanı var. Ürün portföyünde, gemiler ile ağır kara, demiryolu ve savunma araçları için, ve enerji üretimi, petrol ve gaz endüstrisi için mtu markalı yüksek hızlı motorları ve tahrik sistemleri, ayrıca kritik görev, yedek ve sürekli güç, birleşik ısı ve güç üretimi ve mikro şebekeler için dizel ve gaz sistemleri ile akü konteynerleri yer almaktadır.
  3. Rolls-Royce 150'den fazla ülkede faaliyet gösteren 400'den fazla havayolu ve kiralama müşterisi, 160 silahlı kuvvetler ve deniz kuvvetleri ve 5.000'den fazla enerji ve nükleer enerji müşterisinden oluşan bir müşteri portföyüne sahiptir.
  4. Rolls-Royce 2020 yılında 11.76 milyar sterlin gelir elde etmiş ve araştırma ve geliştirmeye 1.25 milyar sterlin yatırım yapmıştır. Rolls-Royce ayrıca, mühendislerini bilimsel araştırmanın ön saflarında konumlandıran 28 Üniversite Teknoloji Merkezi’nden oluşan küresel bir ağı da desteklemektedir.

Sea Machines Robotics Inc. hakkında

Merkezi, ABD'nin Massachusetts eyaletindeki Boston robotik ve derin teknoloji merkezinde bulunan ve dünya çapında faaliyet gösteren Sea Machines, denizcilik sektörüne yönelik otonom komuta ve kontrol ve gelişmiş algılama sistemleri konusunda öncülük eden bir konumdadır. 2015 yılında kurulan şirket, gemilerin, iş teknelerinin ve ticari yolcu gemilerinin emniyetini, verimliliğini ve performansını artıran otonom gemi yazılımı ve sistemleri geliştiriyor. Daha detaylı bilgi için: www.sea-machines.com


Hibya Haber Ajansı

Rolls-Royce ve Sea Machines’ten birliği
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çin ve Rusya donanmaları arasında ilk ortak devriye
Çin ve Rusya donanmaları arasında ilk ortak devriye
Büyükşehir sporcusundan ‘Dünya Şampiyonası’ başarısı
Büyükşehir sporcusundan ‘Dünya Şampiyonası’ başarısı