Çin ve Rusya, doğal gaz ve petrol boru hatlarını hızlandıracak

Han Zheng toplantıda yaptığı konuşmada, enerji işbirliğinin öteden beri ikili ilişkilerde en büyük önem taşıyan ve en çok sonuç veren alan olduğuna dikkat çekti.

18 kez okundu.
Çin ve Rusya, doğal gaz ve petrol boru hatlarını hızlandıracak

ÇKP Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Üyesi ve Başbakan Yardımcıs Han Zheng ile Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, video konferans yöntemiyle düzenlenen Çin-Rusya Enerji İşbirliği Komisyonu 18. Toplantısı’na ortaklaşa başkanlık etti.

Han Zheng toplantıda yaptığı konuşmada, enerji işbirliğinin öteden beri ikili ilişkilerde en büyük önem taşıyan ve en çok sonuç veren alan olduğuna dikkat çekti. İkili enerji işbirliğinin, iki ülke liderlerinin bizzat ilgi göstermesiyle Kovid-19 salgınının getirdiği olumsuz etkilerin üstesinden gelerek, iyi gelişme eğilimini sürdürdüğünü belirten Han, enerji ticaretinde yeni rekorlar yaşanırken, önemli işbirliği projelerinin de istikrarlı adımlarla ilerletildiğini ve yeni işbirliği alanlarının ortaya çıkarıldığını ifade etti.

Han ikili enerji işbirliğinin derinleştirilmesi için şu önerileri sundu:

-Nükleer enerji alanındaki işbirliğinin derinleştirilmesi, petrol ve doğal gaz boru hatlarının inşasının hızlandırılması.

-Enerji iş birliğine ilişkin yeni alanlar ve içerikler oluşturulması.

-Küresel enerji yönetişimi ve iklim değişikliğiyle mücadele konusundaki iş birliği ile koordinasyonun güçlendirilmesi.

Novak ise Kovid -19 salgınının yayılmasına karşın, yürütülen ortak çabalar sayesinde iki ülke arasındaki enerji işbirliğinin eşi görülmemiş bir seviyeye ulaştığına işaret etti. Novak, Çin’le birlikte enerji iş birliğini daha derin düzeyde ve daha geniş alanda sürdürmeye ve ikili ilişkileri yeni bir düzeye taşımaya hazır olduklarını sözlerine ekledi.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Çin ve Rusya doğal gaz ve petrol boru hatlarını hızlandıracak
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Koronavirüs salgınında vaka sayısı düne göre azaldı
Koronavirüs salgınında vaka sayısı düne göre azaldı
Nazilli'de sel
Nazilli'de sel