İran: ABD yaptırımları kaldırırsa nükleer anlaşmaya geri dönebiliriz

İran Dini Lideri Ayetullah El Hamaney, ABD’nin İran’a yönelik yaptırımları kaldırması halinde İran’ın nükleer anlaşmaya geri dönebileceğini belirtti.

1238 kez okundu.
İran: ABD yaptırımları kaldırırsa nükleer anlaşmaya geri dönebiliriz

İran Dini Lideri Ayetullah El Hamaney, Joe Biden yönetiminin Donald Trump'ın çıktığı nükleer anlaşmaya geri dönmek için öne sürdüğü talepler karşısında kesin politikasını açıkladı.

'İLK ADIMI KİM ATACAK' MESELESİ

Her konuda son sözü söyleme yetkilisine sahip dini lider Ayetullah Ali Hamaney, hava kuvvetleri komutanlarını kabulünde "Bu, İran'ın kesin politikasıdır ve ülke yetkilileri de bunun üzerinde görüş birliğine sahiptir" diyerek "İran'ın nükleer anlaşma kapsamındaki taahhütlerine dönmesini istiyorlarsa, ABD, yaptırımları pratikte tamamen kaldırmalı ve biz de bunu teyit etmeliyiz. Eğer yaptırımların düzgün şekilde kaldırıldığını görürsek, o zaman nükleer anlaşma çerçevesindeki taahhütlerimizi uygulamaya döneceğiz” ifadelerini kullandı.

Yaptırımlar konusunda boş konuşan umursamazları kimsenin dinlemediğinden söz eden Hamaney "ABD ve nükleer anlaşmadaki tüm yükümlülüklerini ihlal eden üç Avrupa ülkesinin şart koyma hakkı yoktur. Onlar bu anlaşma kapsamındaki hiçbir yükümlülüklerini yerine getirmemişlerdir. Koşul koyma hakkına sahip olan taraf, İran'dır. Çünkü tüm yükümlülüklerimizi yerine getirdik. Nükleer anlaşmanın devamı için şart koşma hakkımız var ve biz de bunu yaptık. Kimse bunu saptırmasın” dedi. 

 

(MA)

İran ABD yaptırımları kaldırırsa nükleer anlaşmaya geri dönebiliriz
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bitlis'te helikopter düştü: 9 asker yaşamını yitirdi
Bitlis'te helikopter düştü: 9 asker yaşamını yitirdi
Vakalar arttı okullar tatil edildi
Vakalar arttı okullar tatil edildi