İran ile Irak arasında vizeler kaldırıldı

İran ile Irak arasında vize zorunluluğu karşılıklı olarak kaldırıldı.

3923 kez okundu.
İran ile Irak arasında vizeler kaldırıldı

İran’ın başkenti Tahran'a resmi ziyarette bulunan Irak Başbakanı Mustafa Kazımi, İran’ın yeni Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi.
 
İran Cumhurbaşkanı Reisi, iki ülke arasında vize uygulamasının kaldırıldığını açıkladı.
 
İran ve Irak demir yolu hattını geliştirmek istediğini ve Basra ile Şelemçe arasındaki tren hattı projesinin de hızlandırılacağını belirterek Reisi, "Sayın Kazımi bugünkü toplantıda vizelerin kaldırıldığını haber verdi ve bu güzel bir haberdi.  Kazımi erbain törenleri için daha fazla ziyaretçi kabul edeceklerini söyledi" ifadelerini kullandı.
 
"Düşman" olarak nitelendirdiği güçlerin çabalarına rağmen İran ile Irak arasında iyi ilişkilere şahit olmayı temenni ettiklerini aktaran Reisi, para transferi ve bankacılık faaliyetlerini de ele aldıklarını söyledi.
 
Irak Başbakanı Kazımi de Tahran'a ikinci ziyaretini gerçekleştirdiğini ve bunun iki ülke arasındaki ilişkilerin öneminin bir göstergesi olduğunu dile getirdi. Kazımi, 1400 kilometrelik ortak sınıra sahip oldukları İran ile iyi ilişkiler istediklerini söyledi.
 
Tahran yönetimi, vizelerin kaldırılması ile ilgili daha önce de Bağdat'a teklifte bulunmuştu ancak Irak tarafı bunu kabul etmemişti.
 

 

(MA)

İran ile Irak arasında vizeler kaldırıldı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SP'li Aydın:
SP'li Aydın: "Bu zihniyet, Türkiye'ye kaybettirmiştir"
Afyonkarahisar'da  'Liseler Arası İnsansız Hava Araçları Yarışması'
Afyonkarahisar'da 'Liseler Arası İnsansız Hava Araçları Yarışması'