Her sabah ilk iş güvercinleri yemliyor

VAN - Kış aylarında Ehmedê Xanî Parkı'nın etrafındaki yapıların çatılarına konan binlerce güvercin her sabah, 20 yıllık kahveci Mevlüt İzci'nin gelişini bekliyor. İzci, ilk iş olarak ocağa çay suyu bırakma yerine güvercinleri yemliyor.

Her sabah ilk iş güvercinleri yemliyor
Her sabah ilk iş güvercinleri yemliyor Editör
Bu içerik 182 kez okundu.

 Van’ın İpekyolu ilçesinde bulunan Ehmedê Xanî Parkı'nda 20 yıldır kahvehane işleten Mevlüt İzci (45),  her kış yağan kardan dolayı aç kalan güvercinlere düzenli olarak yem veriyor. Sabahın erken saatlerinde parkın etrafındaki yapıların çatılarına konan binlerce güvercin İzci’nin gelişini bekliyor. Kahvehaneyi açan İzci'nin, ocağa çay suyu bırakmadan önceki ilk iş güvercinlere yem vermek oluyor.

 TEK İHTİYAÇLARI YEM

 Eski buğday pazarının yıktırılmasıyla yem bulamayan güvercinlerin aç kaldığını dile getiren İzci, hayvan severlerin destekleriyle yem ve buğday aldığını söyledi. Yüzlerce güvercinin konduğu parka her gün onlarca kilo yem serpen İzci, kar yağdığında ise yem alanını temizlediğini belirtti. Sabahları yaklaşık 3 bin güvercinin parkın etrafındaki çatılara konduğunu ifade eden İzci, "Karı temizleyene kadar öyle bir kanat çırpıyorlar ki insan açlıklarını hissedebiliyor. Öyle bir kaynaşma var aralarında insan duygulanıyor. Verdiğim yemler dakikasında bitiriyorlar. Bu güvercinlerin kış mevsiminde ihtiyaçları olan tek şey yemdir. Ben ilgileniyorum; ama benim günlük olarak kuşların ihtiyaçlarını karşılamam pek mümkün değil bundan dolayı destek istiyorum” dedi.

 'ÇOCUKLARIM GİBİ SEVİYORUM'

 Güvercinlere karşı hissettiği sevginin çocuklarına duyduğu sevgiyle aynı olduğunu dile getiren İzci, kahvehanesin kapalı olduğu Pazar günü dahi gelip kuşlara yem verdiğini vurguladı. Kışın yem ihtiyaçları olan güvercinlerin yazın da su sorunuyla karşı karşıya kaldığını belirten İzci, sorunun çözümü için belediyeye yaptığı onlarca başvurunun cevapsız kaldığını paylaştı.

 

MA / Dindar Karataş 

Her sabah ilk iş güvercinleri yemliyor
Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İngiltere'de Ölü Sayısı 1.000'i Geçti
İngiltere'de Ölü Sayısı 1.000'i Geçti
Yemen'de Corona Virüsü Silahları Susturdu
Yemen'de Corona Virüsü Silahları Susturdu