“GAP'ın bir an önce bitirilmesinin sağlanması şarttır”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Bölge kalkınmasından öte, ülkemiz için de çok önemli proje olarak uzun süre gündemde kaldı, konuşuldu. AK Parti ise bu bağlamda gereği gibi projeye sahip çıkmadı. Yürütmedi. Halen de bitirilemedi” dedi.

“GAP'ın bir an önce bitirilmesinin sağlanması şarttır”
“GAP'ın bir an önce bitirilmesinin sağlanması şarttır” Editör
Bu içerik 479 kez okundu.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ülke tarımı için önemli olan GAP ve KOP projelerinin bir an önce bitirilmesi gerektiğini söyledi.

CHP’li Gürer’in açıklamaları ise şu şekilde:

“GAP, Güneydoğu ve ülkemiz için çok önemli bir projedir. KOP ise Orta Anadolu'da tarıma, başta sulama suyu olmak üzere, toprak analizinden üretime çok yönlü fayda için oluşturulmuştur. GAP ve KOP'un gereği gibi desteklenmesi ve GAP'in bir an önce bitirilmesinin sağlanması şarttır.

GAP Master Planı çerçevesinde, Fırat ve Dicle nehirleri üzerinde yapımı öngörülen barajlar ve sulama tesisleri ile sulama sorunu bölgenin bütününde sorun olmaktan çıkacaktı. Bölgenin topyekûn sosyoekonomik kalkınmasını hedefleyen, çok sektörlü, bütünleşmiş bir kalkınma anlayışı ile ele alınan bu proje, ülkemizin en önemli projelerindendi.

Bölge kalkınmasından öte, ülkemiz için de çok önemli proje olarak uzun süre gündemde kaldı, konuşuldu. AK Parti ise bu bağlamda gereği gibi projeye sahip çıkmadı. Yürütmedi. Halen de bitirilemedi.

1988'de alınan Bakanlar Kurulu kararı ile GAP'taki tüm yatırımların tamamlanması için 2010 hedef yılı olarak belirlenmişti ve GAP Bölge Kalkınma Planı hazırlanmıştı. Sayıştay denetimlerinde, Eylem Planı'nda yer alan 2018 yılında tamamlanması gereken bir kısım projelerin hiç gerçekleşmediği, 2018'den önceki yıllarda gerçekleştirilmesi planlanan projelerde de yine herhangi bir ilerlemenin olmadığı saptadı.

GAP Eylem Planı'nda 2014-2018 arası, projeler için hedef yıl olarak belirtilmiş olsa da bu hedeflere ulaşılmadığı da Sayıştay raporlarında yer aldı.

AK Parti tarımda birçok reform ve proje açıklayıp bunların bütün olarak devamını getirmediği için tarım ülkemizde sorunlu hale dönüşmüştür.

Bu bağlamda plansız programsız çalışmalarla kaynaklar boşa tüketilmiştir. Olması gereken, GAP ve KOP gibi önemli bölgesel projelerin zamanında ve faydacı biçimde ele alınıp çözüm üretilmesidir. Ülkemiz için özellikle toprakların korunması, sulama suyunun tarımda kuru alanlara ulaştırılmasıyla birlikte, doğru ürün deseni ile üretimin ve çiftçinin desteklenmesi şarttır.”

 

RHA

“GAP'ın bir an önce bitirilmesinin sağlanması şarttır”
Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dünya Sağlık Örgütü’nden maske uyarısı
Dünya Sağlık Örgütü’nden maske uyarısı
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Günlük test sayısında 10 bini aştık
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Günlük test sayısında 10 bini aştık