Sason’da çilek hasadı başladı

BATMAN - Sason'da 350 ailenin geçimini sağladığı organik çilek bahçelerinde, yılın ilk hasadı başladı. Çilek bahçelerinde özelikle kadın emeği öne çıkıyor.

Sason’da çilek hasadı başladı
Sason’da çilek hasadı başladı Editör
Bu içerik 137 kez okundu.

Batman'ın Sason ilçesinde yetiştirilen ünlü Sason Çileği'nin bu yılki ilk hasadı başladı. 5 çiftçi ve 15 dekarlık alanda 2007 yılında hibe destekli başlayan çilek üreticiliği, bugün 9 köy, 14 mezrada olmak üzere yaklaşık 350 ailenin geçimini sağlayan üretime dönüştü. Genellikle kabala ve albion çilek fidesinin yetiştirildiği ilçede, Mayıs ayında başlayan hasat, mevsime göre Eylül ve Ekim’e kadar evam edebiliyor. Çilek yetiştiren 350 aileden biri olan Akkuş ailesi de hayvancılığın yanı sıra çilek üretimi ile geçinmeye çalışıyor. 9 nüfuslu ailenin tüm fertleri de çilek üretiminde çalışarak aile ekonomisine katkı sunuyor.

 CADDE ÜZERİNDE SATIŞ

 Umurlu (Taxa Heyder) köyünden 7 ferdi kadın olan Akkuş ailesi, 4 yıl önce ilçe merkezine yaklaşık 3 kilometre mesafede bulunan Batman-Sason yolu üzerindeki 6 dönümlük araziyi kiralayarak çilek üreticiliğine başladı. Aile, yol kenarına kasalarla bıraktığı çilekleri satarken, baba Ahmet Akkuş, aile ekonomisine destek amaçlı tüm bireylerin yılın bu dönemlerinde çilek bahçesinde oyduğunu anlatıyor. Akkuş, kendisinin bir yandan gübre, sulama, çilek hasadı ve yol kenarında satışla uğraştığını bir yandan da toptancılarla görüştüğünü ifade ediyor.

 GEÇİM ZOR

 Çilek bahçesinde çalışan anne Sabiha Akkuş ise 14 yaşındaki Felek'ten 25 yaşındaki Dilek'e kadar tüm kardeşlerin emekle çalıştığı çilek bahçesini anlatarak, "Ziraat ve hayvancılık ile yıllarca uğraşarak çocuklarımı okuttum. Dört yıl eşim ve çocuklarım ile birlikte emek vererek, bu tarlayı kiralayarak çilek üretimine başladık. Hayat zor, bu zorluklara rağmen ailece ayakta durmaya çalışıyoruz" dedi. Her şeyin emekle oluştuğunu anlatan anne Akkuş, "Yıllarca hem astımımla mücadele ettim hem de bir yandan eşimle birlikte çalışarak yaşam mücadelesi verdik. Kimse bu dönemde rahatça yaşayamıyor. Çalışmadan emek vermeden olmuyor. Sabah erken saatlerde gelip akşama kadar çalışıyoruz. Ramazan ayı olduğu için bugünlerde ikindi saatine kadar çalışıyoruz. Bu sene virüs de çıktı. Emek veriyoruz ama kilosu tarlada 3 liraya kadar düşüyor. Bu çilekler hormonsuz özel çilektir. Masrafı da çoktur. Tarla kira, gübre pahalı, işçilik kendi emeğimiz işçi tutacak zaten gücümüz yok. Varın siz hesap edin bir yılda bize ne kar kalacak" dedi.

 

Anne Akkuş, Koronavirüsten kaynaklı bu yıl üretimlerinin ellerinde kalma riskine dikkat çekiyor.

 ORGANİK ÜRETİM   

Sason çileğinin özelliklerini anlatan Akkuş, "Hormonsuz bir çilek oluşu nedeni ile tercih ediliyor. Her türlü hastalığa dermandır. Koronavirüse çare olur mu bilemem ama virüsler hormonlardan çıkıyor, onu biliyoruz. Organik üretimler artarsa virüs de olmaz. Organik ürünün her şeye faydası vardır. Bizim kızlar çileği yüzlerine de sürüyor, cilde de faydası var çünkü..."  diye konuştu.

 'ÜRETİM TEŞVİK EDİLMELİ'

 Tarlada çalışan atanamayan öğretmen Melek Akkuş da “Ziraat ile uğraşmak da güzel, hatta tarım ve hayvancılık ile uğraşanlara destekler artırılırsın ki, köylüler geçinebilsin. Bakın bir virüs çıktı herkes köyüne dönmeye başladı. O yüzden üretim teşvik edilmeli" şeklinde konuştu.

 KADIN EMEĞİ ÖN PLANDA

 Evin küçük kızlarından Dilek Akkuş, çilek üretiminde Sason'da kadınların ağırlıkta çalıştığına dikkat çekerek, kendi bahçelerini örnek gösteriyor. Kadın emeğinin her yerde ön planda olduğunu ve görülmediğini ifade eden Akkuş, "Erkekler ön plandaymış gözüküyor. Ama esas kahramanlar kadınlardır. Aslında biz bu bahçede iş ayrımı yapmayız. Kimin elinde ne geliyor ise onu yapıyor, fakat bu bahçelerin kahramanları kadınlardır" diyerek kadın emeğine dikkat çekti.

 

 

MA / Metin Yoksu

Sason’da çilek hasadı başladı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yasak kalktı otogar taştı
Yasak kalktı otogar taştı
Çay ocakları dolup taştı
Çay ocakları dolup taştı