Bakan Koca: Son bir buçuk ayın en yüksek sayısına ulaştık

Bilim Kurulu Toplantısı ardından açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Son bir buçuk ayın en yüksek sayısına ulaştık” diyerek koronavirüs nedeniyle 23 kişinin daha hayatını kaybettiğini, bin 303 yeni vaka tespit edildiğini açıkladı.

Bakan Koca: Son bir buçuk ayın en yüksek sayısına ulaştık
Bakan Koca: Son bir buçuk ayın en yüksek sayısına ulaştık Editör
Bu içerik 824 kez okundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüse ilişkin yapılan Bilim Kurulu Toplantısı ardından açıklamalarda bulundu.

Koca, ayrıca Koronavirüs'ün Türkiye'deki güncel durumuna ilişkin Sağlık Bakanlığı'nın verilerini de paylaştı.

Buna göre Koca, koronavirüs nedeniyle 23 kişinin daha hayatını kaybettiğini, bin 303 yeni vaka tespit edildiğini açıkladı. Böylece hayatını kaybedenlerin sayısı 6 bin 39'a, vaka sayısı ise 253 bin 108'e yükseldi.

Koca’nın açıklamalarından satır başları şöyle:

* Salgın bir süreçtir bu tür değişkenlikler tüm dünyada görülmektedir. Gereken başarı da ısrardır. Çeşitli sebeplerle zaman zaman vuku bulacak artışlar bizi yıldırmamalıdır.

* Hekimlerimiz Tele-Tıp denilen sistem sayesinde hastaları ile doğrudan görüşme yapacaktır. Hasta takibinde teknolojik anlamda yeni bir adım atmış olacağız.

* Tedaviye erişim çok kolaylaşmıştır. İlaç tedariğinde bir sıkıntımız yoktur.

* Vaka sayılarımız bir süredir yükselişte. Son bir buçuk ayın en yüksek hasta sayısına ulaştık. 

* Test sayısı birkaç gün içinde 100 binin üzerine çıkacak. 

* Antiviral ilacın yerli üretimine 4 firma tarafından başlanmıştır. 

* Ağır hasta sayısı dün 686'ya ulaştı.

* Yoğun bakım doluluk oranı yüzde 64.8

* 10 şehirde vaka sayıları düştü.

* Kovid-19 ve diğer tüm hastalıklar dahil olmak üzere servis yatağı doluluk oranı yüzde 51.3, yoğun bakım yatağı doluluk oranı yüzde 64.8, ventilatör doluluk oranı yüzde 31.7'dir

* 1 Temmuz'da 7 bin 507 olan filyasyon ekibi sayımız 9 bin 344'e çıktı. Temaslı zincirinde olduğu bilinen kişilere ulaşma oranımız son 45 gün içinde yüzde 98,9'dur

* Bakanlığımız HES adlı bir mobil uygulama geliştirmiştir. Bu uygulamaya 'riskli alan' özelliğini kazandırdık. Pilot bölge Kırıkkale'de denenen bu özellik ay sonuna kadar tüm yurtta hizmete girecektir. HES uygulamasındaki riskli alan özelliği sistemde bulunan karekod ile size bilgi verecek. Gittiğiniz yerde daha önce bir Covid hastası bulunup bulunmadığını görebileceksiniz

* HES kodu kullanan kişi sayısı 25 milyonu geçti.

* Okullarda yüz yüze eğitime geçilecek tarih başka açılardan da önem arz ediyor. Çok dikkatli olmanızı rica ediyorum. Normal grip mevsimine girdiğimiz bugünlerde sağlık tedbirlerine uyarsanız işimiz çok kolaylaşacak. 

* Koronavirüs ve gribin bulaşma yolları aynıdır. Aynı tedbirlerle ikisini de önleyebiliriz. Bilim dünyası, Kovid-19'un zaman içerisinde zayıflayarak grip gibi bir hastalığa dönüşeceğini dillendirmeye başlamıştır.

* Vaka sayımız, 1.300’ün üzerine çıktı. Düne kıyasla, pozitif tanı sayımız 40 fazla. Artışın kontrol altına alınması, hep birlikte bize bağlı. Maske, mesafe ve temizlik konusunda ödünsüz olun. Bu tabloyu, ihmallerin ve tedbirlerin belirlediğini unutmayın.”

 

 

(MA)

Koca Son bir buçuk ayın en yüksek sayısına ulaştık
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Deva Partisi: Bu kararlar, bedelini halkın ödediği hataların itirafıdır’
Deva Partisi: Bu kararlar, bedelini halkın ödediği hataların itirafıdır’
Fatih Erbakan: Kaliteli eğitim, kaliteli nesillerin yetişmesi demektir
Fatih Erbakan: Kaliteli eğitim, kaliteli nesillerin yetişmesi demektir