Büyükelçi Önen’den Gazeteciler Günü mesajı

ÇHC Pekin Büyükelçimiz Önen’den 10 Ocak Gazeteciler Günü mesajı;“Gazetecilik dürüstlük ve fedakârlık ister”

42537 kez okundu.
Büyükelçi Önen’den Gazeteciler Günü mesajı

Türkiye’nin Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) Pekin Büyükelçimiz Abdulkadir Emin Önen, 10 Ocak Gazeteciler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Büyükelçimiz A.Emin Önen mesajında, gazetecilik mesleğinin çok önemli ve fedakârlık isteyen bir meslek olduğunu, dürüst gazetecilerin her zaman fedakâr olması gerektiğini, medyamızın, meslek ilkelerini ve milletimizin hassasiyetlerini dikkate alarak, doğru bilgilendirme görevini en güzel şekilde yapacağına ve demokrasimize katkıda bulunmaya devam edeceğine inandığını söyledi.

Medyamız, meslek ilkelerini ve milletimizin hassasiyetlerini dikkate alarak, doğru bilgilendirme yapmalı

Çin Halk Cumhuriyeti Pekin Büyükelçisi A.Emin Önen, gazetecilik mesleğinin çok önemli ve sorumluluk isteyen bir meslek olduğunu belirterek, “Haberleri doğru, farklı görüş ve düşünceleri uygun bir dille ortaya koymada, toplumun bilgilenmesinde, bilinçlenmesinde ve toplumsal barış, huzur, güven ortamının güçlenmesinde basının önemli payı vardır. Demokrasinin güçlü ve sağlam temeller üzerine oturtulmasında, fikir ve düşünce hürriyetinin geliştirilmesinde etkin rol oynayan gazetecilik mesleği, en dinamik ve fedakârlık isteyen mesleklerin başında gelmektedir. Sayın Cumhurbaşkanımızın da dediği gibi; Türk basını, ne yazık ki demokrasimizin kesintiye uğradığı, hak ve özgürlüklerin askıya alındığı vesayet dönemlerine çok ciddi baskılara ve mağduriyetlere uğramıştır. Son 18 yılda ülkemiz genelinde hayata geçirilen reformlar, Türk basınının zenginleşmesine, çeşitlenmesine, daha demokratik ve özgürlükçü bir yapıya kavuşmasına vesile olmuştur. Medyanın bağımsızlığını en iyi biçimde sağlama hususunda, hukuki düzenlemeler kadar, basın mensuplarının meslek ahlakına ve tarafsızlık ilkesine uymaları da önem taşımaktadır. Medyamızın, meslek ilkelerini ve milletimizin hassasiyetlerini dikkate alarak, doğru bilgilendirme görevini en güzel şekilde yapacağına ve demokrasimize katkıda bulunmaya devam edeceğine inanıyoruz” dedi.

Türk ve Çinli gazeteciler ülkelerimizi tanıtmaya öncülük ediyorlar

ÇHC Pekin Büyükelçisi Önen, 2018 yılı Çin’de Türkiye Turizm Yılı, 2019 yılı da Türkiye’de Çin Turizm Yılı aynı zamanda Türkiye’de Göbeklitepe yılı olması nedeniyle de Çin’den gazetecileri, internet fenomenlerini Türkiye’ye göndererek Şanlıurfa’yı da gezdiklerini, Balıklıgöl ve Göbeklitepe ile Şehir Müzemizi de gezdiklerini ve ülkemizden mutlu-memnun ayrıldıklarını kendilerine ilettiklerini belirterek, daha sonra ise Türkiye’den gazetecileri Çin’e davet ederek buraları görmelerini ve ülkemizde tanıtmalarını sağlama gayreti içinde olduklarını, Şanlıurfa’mızdan da bir gurup gazetecilerin Çin’i ziyaret etmelerine kurumlarımızın öncülük etmesi ilimizin yararına olacaktır diye düşünüyorum. Kısaca Türk ve Çinli gazetecilerin ülkelerimizi tanıtmaya öncülük edeceklerine inandıklarını söyledi.

Gazeteciler 10 Ocak, 24 Temmuz ve 21 Ekim tarihlerinde hatırlanıyor

Bilindiği gibi; 10 Ocak, 24 Temmuz ve 21 Ekim tarihlerinde hatırlanan; çağdaş ve demokratik hayatın vazgeçilmez temel unsurlarından biri olan basın; meslek ilkeleri ve kişilik haklarına saygı çerçevesinde iletişim teknolojisinin de sunduğu imkânlardan yararlanarak tarafsız, doğru ve hızlı bir haber akışı ile yaşadığımız bölge ve tüm dünyadaki gelişmeler hakkında halkın haber alma ve bilgi edinme hakkını sağlamaktadır. Diğer anlamda vatandaş ile devlet arasında hızlı ve etkili bir iletişimin sağlanmasıyla vatandaş ile kamu kurumları arasında da bir köprü görevi ifa etmektedir.

ICBC Türkiye Yatırım Yönetimi ve Türkiye Varlık Fonu Genel Müdüründen Büyükelçimiz Önen’e ziyaret

Pekin Büyükelçimiz A.Emin Önen, ICBC Türkiye Yatırım Yönetim Kurulu Üyesi Chuanling Zhang, Genel Müdürü Oraj Özel ve Müdür Yardımcısı Murat Meta'yı Büyükelçilik konutunda kabul ederek Türkiye-Çin finans ve yatırım işbirliğine dair görüş alışverişinde bulundular. Yine; Pekin'de temaslarda bulunan Türkiye Varlık Fonu Yönetimi AŞ'nin Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Zafer Sönmez ve beraberindeki heyet onurlarına Büyükelçilikte akşam yemeği verdi. Temasları hakkında bilgi alıp fikir alışverişinde bulundular.

 

 

 

Büyükelçi Önen’den Gazeteciler Günü mesajı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Davutoğlu: ‘’ Yerel Basın Halkın Gerçek Sözcüsüdür’’
Davutoğlu: ‘’ Yerel Basın Halkın Gerçek Sözcüsüdür’’
İmamoğlu:
İmamoğlu: "Sanatçıların ışık olduğu yerde umutsuzluk olmaz"