Şanlıurfa’daki koronavirüs vakaları meclis gündemine taşındı!

Şanlıurfa’daki koronavirüs vakaları TBMM gündemine taşındı.

549 kez okundu.
Şanlıurfa’daki koronavirüs vakaları meclis gündemine taşındı!

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyada etkisini gösteren Covid-19 salgınına karşı Şanlıurfa’da tedbirler üst safhaya çıkarıldı.

Özellikle başta Siverek olmak üzere Viranşehir’de de koronavirüs adeta hortladı. HDP Şanlıurfa Milletvekili Ömer Öcalan’da kentte artan koronavirüs vakalarını meclis taşıdı.

Ömer Öcalan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle meclise soru önergesi sundu.

İşte o soru önergesi:

“Basından edinilen bilgilere göre, Şanlıurfa il ve ilçelerinde Korona virüs vakalarının sayısı giderek artmaktadır. Son olarak Urfa Valiliği tarafından yapılan açıklamada; Siverek, Viranşehir, Eyyübiye ve Haliliye ilçelerinde korona virüs testi pozitif çıkan kişilerin yaşadıkları 9 bina, Birecik ilçesinde ise Karababa Mahallesinin tamamının karantinaya alındığı belirtilmiştir. Eyyübiye ilçesi 2. Organize Sanayi Sitesi’nde de bir firmada çalışan işçilerden test sonucu pozitif çıkanlar olması sebebiyle firmanın karantinaya alındığı edinilen bilgiler arasındadır

Bu bağlamda;

1. Şanlıurfa il ve ilçelerinde Korona virüs vakalarının artmasının nedeni nedir?

2. Şanlıurfa genelinde, alınması gereken tedbirlere dair yapılması gereken çalışmalar etkin bir şekilde yürütülmekte midir?

3.  Açıklanan tedbirlerin etkili şekilde uygulanmadığı, halkın toplu halde bulunabileceği alanlarda sosyal mesafenin korunmadığı, gerekli hijyen tedbirlerinin alınmadığı iddiaları doğru mudur?

4. Gerekli önlem ve tedbirleri sağlamayan yöneticiler hakkında herhangi bir idari soruşturma başlatılacak mıdır?

5. Bugüne kadar Şanlıurfa ilinde yapılan korona virüs test sayısı nedir?

6. Bugüne kadar Şanlıurfa’da tespit edilen korona virüs vaka sayısı nedir?

7. Bugüne kadar Şanlıurfa’da korona virüs salgını nedeniyle hayatını kaybeden kişi sayısı nedir?”

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından Anayasa’nın 98. ve İçtüzüğün 96. ve 99. maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Ömer ÖCALAN Şanlıurfa Milletvekili

Basından edinilen bilgilere göre, Şanlıurfa il ve ilçelerinde Korona virüs vakalarının sayısı giderek artmaktadır. Son olarak Urfa Valiliği tarafından yapılan açıklamada; Siverek, Viranşehir, Eyyübiye ve Haliliye ilçelerinde korona virüs testi pozitif çıkan kişilerin yaşadıkları 9 bina, Birecik ilçesinde ise Karababa Mahallesinin tamamının karantinaya alındığı belirtilmiştir. Eyyübiye ilçesi 2. Organize Sanayi Sitesi’nde de bir firmada çalışan işçilerden test sonucu pozitif çıkanlar olması sebebiyle firmanın karantinaya alındığı edinilen bilgiler arasındadır.

 Bu bağlamda;

1.            Şanlıurfa il ve ilçelerinde Korona virüs vakalarının artmasının nedeni nedir?

2.            Şanlıurfa genelinde, alınması gereken tedbirlere dair yapılması gereken çalışmalar etkin bir şekilde yürütülmekte midir?

3.            Açıklanan tedbirlerin etkili şekilde uygulanmadığı, halkın toplu halde bulunabileceği alanlarda sosyal mesafenin korunmadığı, gerekli hijyen tedbirlerinin alınmadığı iddiaları doğru mudur?

4.            Gerekli önlem ve tedbirleri sağlamayan yöneticiler hakkında herhangi bir idari soruşturma başlatılacak mıdır?

5.            Bugüne kadar Şanlıurfa ilinde yapılan korona virüs test sayısı nedir?

6.            Bugüne kadar Şanlıurfa’da tespit edilen korona virüs vaka sayısı nedir?

7.            Bugüne kadar Şanlıurfa’da korona virüs salgını nedeniyle hayatını kaybeden kişi sayısı nedir?

Şanlıurfa’daki koronavirüs vakaları meclis gündemine taşındı!
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Koronavirüs salgınında vaka sayısı düne göre azaldı
Koronavirüs salgınında vaka sayısı düne göre azaldı
Nazilli'de sel
Nazilli'de sel