Kadınlar kışa hazırlanıyor

MERSİN – Kış aylarında kullanmak için ev salçası ve kurutma yapan kadınlar, bu ürünlerle hem kendi kışlık yiyeceklerini hazırlıyor hem de evin ekonomisine katkı sağlıyor.

215 kez okundu.
Kadınlar kışa hazırlanıyor

MERSİN – Kış aylarında kullanmak için ev salçası ve kurutma yapan kadınlar, bu ürünlerle hem kendi kışlık yiyeceklerini hazırlıyor hem de evin ekonomisine katkı sağlıyor. 

img
 
Yaz aylarının sonuna doğru yaklaşırken Mersin’de yaşayan yurttaşlar, kış aylarında tüketecekleri salça, konserve, domates, biber ve patlıcan gibi ürünleri kurutmaya başladı. Akdeniz ilçesinde hemen her sokak arasında bir araya gelen kadınlar kış ayları için hazırlıklarını sürdürüyor.
 
‘SICAĞIN ALTINDA BİBERLERİ TOPLUYORUZ’
 img
Akdeniz ilçesinde yaşayan Emine Eren (52) hem kış aylarında kendi evinde tüketmek için hem de ekonomik destek sağlamak için salça yapıyor. Eren hem biber hem domates salçası yaparken bir yandan baharat olarak kullanmak için pul biber de yapıyor. 
 img
Yaz aylarında kiraladığı biber tarlalarında hasat ettiği ürünler ile salça yaptığını kaydeden Eren, bu sayede kendisine ekonomik bir destekte sağladığını dile getirdi. Bu işi yapmaya 25 yıl önce başladığını kaydeden Eren, “25 yıl önce halden çuval ile biber alıp bu işi yapıyorduk. Şimdi ise ekili tarlaya gidip bütün tarlayı alıyoruz. Bu tarladaki biberleri toplayıp kendimize geçim kaynağı yaratıyoruz” dedi.  45-50 derece sıcağın altında biberlerini topladığını belirten Eren, “Biberlerimizi evimize getirip önce temiz bir şekilde yıkıyoruz ardından çekirdekleri çıkartıyoruz. Temizleme aşaması fazla emek gerektiriyor. Acı biber ellerimizi yakıyor ve bütün gece sızısından dolayı uyuyamıyor” diye konuştu.  Temizledikleri biberleri makine yardımı ile salçaya çevirdiklerini dile getiren Eren, yaptıkları salçaları 2 hafta boyunca güneşin altında beklettiklerini ifade etti. 
 
‘BU İŞLE EKONOMİK GEÇİMİMİZ SAĞLIYORUZ’

img
 
El yapımı salçanın fabrikasyon salçalarından farkını anlatan Eren “Evimizde yaptığımız salçalar daha sağlıklı ve daha temizdir. Bizler salça yapmak için biberin tarlada olgunlaşması için beklerken, fabrikada yapılacak olan salçalarda kullanılan biberler yeşilken toplanılıyor ve ilaç ile kırmızı yapılıyor. Yıkanmadan toplu olarak makinalara atılıyor. Sağlam veya çürük biber ayırımı yapılmadan hepsi atılıyor” diye belirtti. Biberin kilosu 2. 20 TL’den aldıklarını belirten Eren, bir kilo salça üretmek için 8 ila 9 kilo biber kullandıklarını aktardı. Hazırladıkları salçanın kilosunu 25-30 TL arasında sattıklarını söyleyen Eren şöyle devam etti: “Yıl boyunca iki ay bu salça işini yapıyoruz. Temmuz’un ortalarında başlıyor ve Eylül ayının ortasına doğru bitiyor. Sezon içinde ortalama bin kilo salça üretiyoruz. Bunu da komşulara ve dışardan gelen insanlara satarak geçimimi sağlıyorum. Salça sezonu bitince başka işlere başlıyoruz. Yıl içinde kenger, sarımsak gibi ürünleri toplayarak hayatımızı sürdürüyoruz.” 
 
‘BİR KADIN İSTERSE BÜTÜN YIL İŞ ÜRETEBİLİR’

img
 
Kadınlara çağrıda bulunan Eren, “Bir kadın isterse bütün yıl boyunca iş üretebilir. Bütün kadınların bu ve benzer işleri yapması gerekiyor. Kadınların kendilerini eşlerine ve çocuklarına muhtaç etmemesi gerekiyor. Kendi başlarına ekonomik üretim sağlayabilirler. Eskiden eşimden veya çocuklarımdan harçlık isterken şimdi ben onlara veriyorum. Bütün kadınların kendi ayakları üzerinde durması gerekiyor” dedi.
 
KORONA İMECE YARDIMLAŞMAYI VURDU

img
 
Zeynep Aslan (53) da, ev yapımı salçayı hijyenik olmasından dolayı tercih ettiğini belirterek, “36 yıldır bu şehirdeyim hiçbir zaman satın almadım. Hep kendim yaptım. Hazırlama aşamasında çok emek gerekiyor fakat değiyor. Kendi yaptığımız salçanın rengi de tadı da çok daha güzel. Herkes bunu yapabilir ama bazıları bu işin zahmetini göze alamıyor. Her yıl salçamızı yapacağımız zaman biberleri evimizin önüne çıkarıp temizlerdik. Mahallenin bütün kadınları bir araya gelirdi ama bu sene koronadan dolayı kadınlar çok bir araya gelemedi. Beraber temizlediğimiz zaman çok keyifli oluyor. Sohbet ve fıkralar eşliğinde temizlerdik” şeklinde konuştu.

img
 
MA / Ömer Akın
 

Kadınlar kışa hazırlanıyor
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Anket sonuçları açıklandı! Sokağa çıkma yasağı gelecek mi?
Anket sonuçları açıklandı! Sokağa çıkma yasağı gelecek mi?
Ölüm kavşağında yine kaza: Halk otobüsü kadına çarptı
Ölüm kavşağında yine kaza: Halk otobüsü kadına çarptı