Yaptığı bastonları ihtiyaç sahiplerine dağıtıyor

VAN - Van’da yaşayan Peyal Güç, geçirdiği kalp krizi sonrası bağ ve bahçe işlerini yapamaz hale gelince vaktini baston yapmakla doldurup, ihtiyacı olanlara ücretsiz dağıtıyor.

266 kez okundu.
Yaptığı bastonları ihtiyaç sahiplerine dağıtıyor

 Van’ın Gevaş ilçesine bağlı Uysal (Virkonîs) Mahallesi’nde yaşayan 55 yaşındaki Peyal Güç'ün gün boyunca meşgul olduğu tek işi baston yapmak. Bu yıl içerisinde kalp krizi geçiren Güç, bu yüzden bu yaşına kadar uğraştığı tarla, bağ ve bahçe işlerini artık yapamaz hale geldi. Güç, boş kalan zamanını doldurmak için ise kendisini yapımını henüz çocukken bir komşularından öğrendiği baston yapımına verdi.

 Baston yapımında Kürtçe “Gîhûşk” denilen, Türkçe de Yemişan ağacı olarak bilinen ağacı tercih eden Güç, ağaç dallarına keser ve hizar kullanarak şekil veriyor.

 Günde iki baston yaptığını söyleyen Güç, baston yapımın oldukça meşakkatli ve ustalık isteyen bir iş olduğunu dile getiriyor.

img

 Yaptığı bastonları yaşlı ve yürümekte zorluk çekenler ile bilirlikte çobanlara ücretsiz dağıttığını anlatan Güç, baston yapmaktan büyük keyif aldığını ifade etti.

 Bastonun Kürt kültüründe önemli bir yerinin olduğunu da belirten Güç, "Eskiden insanlar nereye giderlerse gitsinler ellerinde mutlaka baston olurdu. Bastonlar Kürt kültüründe önemli bir gelenekti. Bu geleneği şuan yaşatmaya çalışıyorum" dedi.

 

(MA)

Yaptığı bastonları ihtiyaç sahiplerine dağıtıyor
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Meclis’e 25 yeni fezleke
Meclis’e 25 yeni fezleke
Bitlis’te 3.5 büyüklüğünde deprem
Bitlis’te 3.5 büyüklüğünde deprem