Dolunun vurduğu karpuzlar tarlada kaldı

Hasköy’de etkili olan dolu yağışının vurduğu karpuzları çürümeye terk eden çiftçiler büyük zarara uğradıklarından yakındı.

201 kez okundu.
Dolunun vurduğu karpuzlar tarlada kaldı

Muş’un Hasköy ilçesine bağlı Gökyazı köyünde geçtiğimiz gün etkili olan dolu yağışı, tarlalardaki karpuzları vurdu. Yaşanan durumdan kaynaklı tonlarca karpuz tarlalarda çürümeye terk edildi. Dolu vuran karpuzların satın alınmadığına dikkati çeken çiftçiler, zararlarının büyük olduğunu belirtti.  
 
YÜZDE 80 ÇÖPE GİDECEK
 img
Çiftçilerden Adem Tekin, kışın batı kentlerinde çalıştığını, yazın ise köylerinde karpuz ekimi yaptığını aktardı. Bu yılki emeğinin doludan kaynaklı boşa gittiğini ve büyük bir zarara uğradığını belirten Tekin, diğer çiftçilerin de durumunun aynı olduğunu söyledi. Ekim sürecinde yaşadıkları zorluklara değinen Tekin, “Sadece 1 buçuk ay ekim işi için çaba gösteriyoruz. 15 günde bir tarla sulaması, yine çapa yapıyoruz. Şu an tarlada yüz ton karpuz var. Ayıklama yaptıktan sonra en fazla 20 ton sağlam karpuz çıkar. Geri kalan bütün karpuzlar çöpe gidecek. Bu durumda masraflarımızı çıkaramayacağız. 70 ila 80 bin TL arasında masrafımız oldu” diye konuştu. 
 
MASRAFI KURTARMA DERDİ  
 img
Gerekli resmi başvuruları yapmalarına rağmen destek alamadıklarını aktaran Tekin, “Artık kazanç peşinde değiliz, sadece harcadığımız parayı kurtarmanın peşindeyiz. Ekin zamanında hep borç yaptık. Şimdi o borçlarımızı ödeyemiyoruz. Gübre, traktör, mazot, fıskiye… bunların hepsi maliyet. Şuan ne yapacağımızı bilmiyoruz” dedi.
 
‘DESTEK ALAMADIK’
 img
Bir diğer çiftçi Yunus Yıldız ise, yıllardır karpuz ekimi yaptığını belirterek, bu yıl 50 TL masraf yaptığını ancak karşılığını alamadığını kaydetti. Birçok kez, ellerinde kalmaması için karpuzu ucuz fiyata sattıklarını dile getiren Yıldız, “Ürünlerimizin tamamı şuan tarlada kaldı. Müşteriler dolu vurduğu için almak istemiyor. Devletten de herhangi bir destek alamadık. Tarım İl Müdürlüğü’nden gelenler oldu ama herhangi bir ses çıkmadı. Yıllık 200 ton karpuz çıkıyor ama satamıyoruz. Bu yıl zaten ektiğimiz karpuzların 100 tona yakını çöpe gidecek” dedi.

img

img
 img
MA / Barış Dönmez

Dolunun vurduğu karpuzlar tarlada kaldı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Meclis’e 25 yeni fezleke
Meclis’e 25 yeni fezleke
Bitlis’te 3.5 büyüklüğünde deprem
Bitlis’te 3.5 büyüklüğünde deprem