Cudi Dağı eteklerinde pekmez zamanı

ŞIRNAK - Cudi Dağı'nın eteklerinde bulunan köylerde kış hazırlıkları kapsamında pekmez yapımına başlandı.

193 kez okundu.
Cudi Dağı eteklerinde pekmez zamanı

Cudi Dağı eteklerinde bulunan Şırnak’a bağlı Nerex ( Dağkonak) köyünde kış aylarına hazırlık için pekmez yapımına başlandı. Köylüler, imece usulüyle bağlardan topladıkları üzümleri köy meydanında kurdukları ocak ve kazanlara taşıyor. Elde edilen üzüm suyu kazanlarda kaynatılıyor. Yaklaşık 6 saat boyunca süren kaynamanın ardından pekmez elde ediliyor. 

img
 
HEM KÜLTÜR, HEM DE GEÇİM KAYNAĞI
 img
Yıllardır her kış mevsiminin yaklaşmasıyla pekmez yapan Bedriye Kılıç, kışa 2 ay önceden hazırlık yaptıklarını söyledi. Kılıç, "Köyümüzün üzümü oldukça lezzetlidir. Burada yetişen üzüm her yerde yetişmiyor. Daha çok geçimimizi üzüm üzerinden yapıyoruz. Üzüm işi bize büyüklerimizden kalma. Bu iş hem geçimimizin kaynağı, hem de bizler için asırlardır yaşayan bir kültürdür. Pekmezin yapım her aşaması zor ve zahmetli. Ama bir işin zahmeti yoksa tadı da yok. Yaptığımız pekmez doğal olduğu için sağlığa da çok faydalı. Hiçbir pekmez bizim buranın pekmezine benzemez” dedi.
 img
PEKMEZİN YAPIM AŞAMASI
 img
Kadınlardan Delal Gökalp da pekmez yapım aşamasındaki zorluklara dikkati çekerek, şunları dile getirdi: "Hasat zamanında aile olarak toplanıp köye geliyoruz. Üzüm toplama döneminde üzümün iri ve iyisini ayırıyoruz. Tam olgunlaşmamış olanları eve götürüyoruz. Geri kalan kısımlarını toplayıp, kasalara doldurarak kurduğumuz pekmez yapım alanına getiriyoruz. Burada elde ettiğimiz üzüm suyunu ilk aşamada özel toprağıyla karıştırarak kazanlarda ısıtıyoruz. Belli bir süre bekleyip tatlı olduktan sonra süzüp ana kazanlara dolduruyoruz. Yaklaşık 6 saat boyunca hiç durmadan karıştırarak kaynatıyoruz. Pekmez kıvamını aldıktan sonra altındaki ateşi boşaltıp soğumaya bırakıyoruz. Daha sonra bu pekmezi 3 gün boyunca bidonlarda muhafaza ediyoruz. İşlem bu şekilde tamamlanmış oluyor. Birçok aile hem kendine yapıyor, hem de satarak geçimini sağlıyor.” 

img
 img
MA  /  Zeynep Durgut

Cudi Dağı eteklerinde pekmez zamanı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Meclis’e 25 yeni fezleke
Meclis’e 25 yeni fezleke
Bitlis’te 3.5 büyüklüğünde deprem
Bitlis’te 3.5 büyüklüğünde deprem