BMGK bugün Karabağ’daki gelişmeleri ele alabilir

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin bugün, geçtiğimiz hafta sonundan bu yana çatışmalara tanıklık eden Dağlık Karabağ’daki gelişmeleri ele alacağı bir toplantı yapması bekleniyor.

235 kez okundu.
BMGK bugün Karabağ’daki gelişmeleri ele alabilir

AFP’ye konuşan diplomatik kaynaklar, bu girişimin Almanya ve Fransa tarafından üstlenildiğini ve Estonya, Belçika ve İngiltere gibi diğer Avrupa ülkeleri tarafından desteklendiğini bildirdi.

Bölgedeki olaylar, BMGK’nın toplanmasıyla aynı zamana denk gelirken, Ankara ile Moskova'nın rekabet ettiği Güney Kafkasya'da Azerbaycan ile Ermenistan arasında geniş çaplı bir savaş endişesi yaratıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün Ermenistan’a ‘Dağlık Karabağ’ın işgaline son vermesi’ çağrısında bulunarak, Türkiye'nin tüm imkanları ve tüm kalbiyle dost ve kardeş Azerbaycan'ın yanında olmayı sürdüreceğini ifade etti.

Bu bağlamda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin önceki gün yaptığı açıklamada, Dağlık Karabağ bölgesinde Ermenistan destekli ayrılıkçılar ile Azerbaycan güçleri arasındaki kanlı çatışmaların sona ermesi çağrısında bulundu. Putin, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde, çatışmaların artmasını önlemek için gerekli tüm çabayı göstermenin önemli olduğunu ve askeri adımların durması gerektiğini söyledi.

Bakü, Karabağ'daki ayrılıkçılar ile Azerbaycan güçleri arasında tekrar şiddetlenen çatışmaların ardından, önceki gün başkent ve diğer birçok şehirde sokağa çıkma yasaklarının yanı sıra ülkede sıkıyönetim ilan etti.

Çatışmalar, petrol ve gazı küresel pazarlara taşıyan boru hatları için bir koridor olan Güney Kafkasya'daki istikrarsızlık endişelerini artırıyor.

 

New York/Şarku’l Avsat

BMGK bugün Karabağ’daki gelişmeleri ele
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Payas ve İskenderun'da çatışma ile patlama: 1 asker yaralı
Payas ve İskenderun'da çatışma ile patlama: 1 asker yaralı
Koca: İstanbul'un 28 ilçesinde vaka artışı yüzde 50'nin üzerinde
Koca: İstanbul'un 28 ilçesinde vaka artışı yüzde 50'nin üzerinde