Çarşıda 5 yılda 58 peynirci kepenk indirdi

DİYARBAKIR – Tarihi Sur ilçesindeki Peynirciler Çarşısı'nda son 5 yılda 58 işyeri kapandı. Ekonomik kriz ve salgın süreciyle birlikte işlerin durma noktasına geldiğini belirten esnaflar, “Çarşının tadı kalmadı” dedi.

618 kez okundu.
Çarşıda 5 yılda 58 peynirci kepenk indirdi

Diyarbakır’da, ülkede yaşanan ekonomik krizden kaynaklı kepenk kapatan iş yerlerine her geçen gün yenileri ekleniyor. Diyarbakır Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (DESOB) verilerine göre, 2019'un ilk 6 ayında kentte 912 işyeri kapandı. Yine, sonraki süreçten günümüze kadar 890 işyeri daha kepenk kapattı. 
 img
Kepenk kapatılan yerlerin başında ise, tarihi Sur ilçesindeki Peynirciler Çarşısı geliyor. Daha önce 84 işyerinin bulunduğu çarşıda, hem derinleşen ekonomik kriz hem son yıllarda ilan edilen sokağa çıkma yasakları hem de koronavirüs (Kovid-19) salgınından kaynaklı 5 yıl içerisinde 58 işyeri kepenk kapatarak, sayı 26’ya düştü.  
 
ÇARŞININ ‘TADI’ KALMADI
 img
Çarşıda 20 yıldır esnaflık yapan Lokman Yaşar, 2015 yılında başlayan çatışmalı süreçle başlayan kepenk kapatmanın ekonomik krizle birlikte arttığını aktardı. Uzun zamandır aynı fiyatta olmasına rağmen peynire rehavetin eskiye oranla daha az olduğuna dikkati çeken Yaşar, “Peynirler Silvan, Çınar ve Ergani köylerinde getiriliyor. Peynir fiyatları 20 ila 35 TL arasında değişiyor. Buradaki peynirleri tüm ülkeye gönderiyoruz. Ürünlerimiz doğal ve güzel” dedi.  
 img
Çarşı esnaflarından Besri Yeniş ise, işlerindeki düşüşten dert yanarak, "Peynirciler Çarşısı'nın tadı kalmadı" dedi. Geçimlerini sağlamak için bu işi sürdürdüğünü aktaran Yeniş, "Her yerde peynir satılıyor ama buradaki peynirin kalitesi bambaşka. Buradaki peynirler fabrika ürünü değil. Bu dönemde gelen insanlar bir ya da 2 kilo alıp gidiyor. Eski dönemlerde saat 01.00 ya da 02.00'ye kadar peynir satmaktan duramazdık. Ama şimdi 2 saatte bir ya da 2 müşteri geliyor. İşler artık bitti" diye konuştu. Çarşının bakımsızlığından da şikâyetçi olan Yeniş, çarşı tavanlarının onarılması için çağrıda bulundu.  
 
PANDEMİNİN ETKİSİ  
 img
Pandemi süreciyle birlikte işlerinin tamamen durma noktasına geldiğini dile getiren esnaf Lokman Aydar da, yeninden canlanması için çarşının onarılması gerektiğine vurgu yaptı. Daha önce verilen sözlerin yerine getirilmediğini söyleyen Aydar, "Dükkânlar kuş yuvası gibi duruyor. Olaylarla beraber esnaflar 6 ay dükkân açmadı, yine yaklaşık bir yıl insanlar çarşıya gelmedi. Ne esnafın zararı giderildi ne de herhangi bir destek oldu. Pandemiyle de işler durdu. Alım gücü düştü. Eskiden 100 TL'ye 5 kilo peynir alan yurttaş şimdi aynı paraya ancak 3 kilo alabiliyor. Her gün her saat zam oluyor" diye konuştu. 

img

img

img
 img
MA / Fethi Balaman – Ergin Çağlar 

Çarşıda 5 yılda 58 peynirci kepenk indirdi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Konya’da Suriyeli çocuk öldürüldü
Konya’da Suriyeli çocuk öldürüldü
Reuters: Türkiye'de sokağa çıkma yasakları gelebilir
Reuters: Türkiye'de sokağa çıkma yasakları gelebilir