Tarlada çalışma koşulları zorlaşıyor

DERSİM - Ovacık’ın Kedek köyünde fasulye hasadında çalışan kadınlar, koronavirüs salgınından dolayı koşullarının zorlaştığını ve emeklerinin karşılığını alamadıklarını belirterek, “Evimize giren bir lokma ekmeği zor bulur olduk” dedi.

390 kez okundu.
Tarlada çalışma koşulları zorlaşıyor

Dersim’in Ovacık ilçesinde bulunan Kedek köyünde 80 dönümlük araziye ekilen fasulyenin hasadı 10 kadın tarafından yapılıyor. Sabah saat 05.00’te tarlanın yolunu tutan kadınlar, akşama kadar devam eden mesailerinin karşılığında ise sadece 100 TL alıyor. Kadınlar, tarladaki çalışma zorluklarını anlatarak, ekonomik şartların giderek zorlaştığını belirtti. 
 
ZOR ŞARTLAR  
 
Koronavirüs (Kovid-19) salgınından kaynaklı eşinin çalışmadığını belirten 3 çocuk annesi Makbule Yılmaz (48), kendisinin de Haziran ayından bu yana evlerde temizlik yaparak ve çapaya gittiğini aktardı. Evde sadece kendisinin çalıştığını belirten Yılmaz, günlük kazançlarının yetersizliğinden dert yandı. Dersim’de çalışma imkanlarının kısıtlılığına dikkati çeken Yılmaz, “Çocuklarım yetişkin, fakat iş bulamıyorlar. Evimize yiyecek yetiştiremiyoruz. Zor şartlarda ve mecburiyetten akşama kadar çalışıyoruz. Evimize giren bir lokma ekmeği de zor bulur olduk. Her şey pahalı olduğu için insanlar açlıkla karşı karşıya kaldı. Salgına karşı da alternatif sunulmadı. Artık bu ekonomik krize çözüm bulunmalı. Yoksa kıtlık çıkacak, insanlar bir birine girecek” diye konuştu. 
 
RİSK ALTINDA ÇALIŞMA

img
 
3 çocuk annesi Aysel Eren (45) ise, erken geldikleri tarlada kahvaltı yaptıklarını ve sezonluk çalıştıklarını ifade etti. Eren, yazın topladıkları parayla kışın geçimlerini sağladıklarını söyledi. Birçok ihtiyaçlarından kesintiye gittiklerini dile getiren Eren, “Kışın parayı idareli kullanıyoruz. Elimizden geldiğince her şeyden kısıyoruz. Şu an salgından dolayı hayat daha zorlaştı” dedi. Tarım işçilerine değer verilmediğinden yakınan Eren, hiçbir güvencelerinin olmadığını, risk altında çalıştıklarını söyledi.
 img
Verdikleri emeğin karşılığını alamadıklarını kaydeden Diliz Süzgün (54) de, “Onlar bizim sırtımızdan kazanıyor. İşçinin hiçbir değeri yok. Bu saatten sonra hükümet işçilere ilişkin hiçbir adım da atmaz. Kaygılarımız var. Gidişatı hiç iyi görmüyoruz” ifadelerini kullandı. 

img

(MA)

Tarlada çalışma koşulları zorlaşıyor
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ankara’da koronaya yakalanan sağlık çalışanı sayısı bin 72 oldu
Ankara’da koronaya yakalanan sağlık çalışanı sayısı bin 72 oldu
Türk-İş: Geçim koşulları giderek ağırlaşıyor
Türk-İş: Geçim koşulları giderek ağırlaşıyor