Armut üreticisi rekolteden memnun, fiyattan şikayetçi

DİYARBAKIR - Silvan ilçesine bağlı Bayrambaşı Mahallesi’nde armut hasadına başlayan köylüler, rekolteden memnun ancak fiyatların düşüklüğünden şikayetçi.

466 kez okundu.
Armut üreticisi rekolteden memnun, fiyattan şikayetçi

Diyarbakır'ın Silvan ilçesinin en büyük kırsal mahallerinden biri olan Bayrambaşı (Sêdeqnê) Mahallesi, her yıl 40 ton armudun hasadına ev sahipliği yapıyor. Binden fazla armut ağacının bulunduğu mahallede hasadı yapılan armutlar, Silvan ve Diyarbakır kent merkezine götürülerek satışa sunuluyor. Mahalleliler, rekolte konusunda bu yılın bereketli olduğunu ancak fiyatların düşüklüğü nedeniyle emeklerinin tam karşılığını alamadıklarını söylüyor.
 
SABAH BAHÇEYE GİDİYORLAR
 img
Armut hasadı yapan mahallelilerden Metin Yavuzkılıç ve ailesi, sabah erkenden kahvaltı yapıp römorklu traktörle armut bahçesine doğru yola çıkıyor. Armut ağaçlarının yoğunlukta bulunduğu bölgeye gelen Yavuzkılıç ailesi, işe ağaçların altına çarşaf sererek koyuluyor. Ağaca çıkan bir kişi, armutların düşmesini sağlamak için dalları silkeliyor. Daha sonra toplanan armutlar kovalara yerleştirilerek, bir sonraki gün satılmak üzere Silvan ve Diyarbakır'a gönderiliyor.
 
KÖYÜNE DÖNDÜ
 img
1992 yılında PTT'de başladığı işinden 2019 yılında emekli olduktan sonra köyüne dönen Metin Yavuzkılıç, bu zamana kadar babasının bakıp ilgilendiği ağaçlarla artık kendisinin ilgilendiğini söyledi. Armut ağaçlarının dedesi tarafından 50 yıl önce dikildiğini ifade eden Yavuzkılıç, 15 ila 20 arası ağaçlarının olduğunu dile getirdi. Bu ağaçlardan yılda 1 ila 1.5 ton arasında verim aldıklarını kaydeden Yavuzkılıç, armutları topladıktan sonra Silvan ve Diyarbakır'da satışı yapılmak üzere yolladıklarını aktardı.
 
ÇİFTÇİDEN DÜŞÜK ÜCRETLE ALINIYOR
 img
Son dönemde armut fiyatlarının düşük olmasından kaynaklı zor zamanlar geçirdiklerini belirten Yavuzkılıç, “Bizden 1 ile 1.5 TL’ye aldıkları armutları 3 liraya satıyorlar. Armutları alıp satanlar bizden daha çok kar ediyor. Sattığımız armutlardan aldığımız parayı, evin ihtiyaçları için harcıyoruz. Armutların kilosunu daha iyi bir fiyata satabilseydik, bizim için daha iyi olurdu ama ne yazık ki istediğimiz fiyata satamıyoruz” şeklinde konuştu.
 img
Armut toplama işinin 20 güne yakın sürdüğünü kaydeden Yavuzkılıç, satıştan önce armutların bir kısmını akrabalar ve komşularıyla da paylaştıklarını söyledi.
 
ÜCRETİN ARTMASINI İSTİYORLAR
 img
Aile fertlerinden Halime Yavuzkılıç da, sabah erken saatlerde armut toplamaya gittiklerini ve çok zahmet çektiklerini vurgulayarak, şunları söyledi: “Kış bitip sıcaklık artmaya başladığı Mart ayında armut ağaçları çiçek açmaya başlar. Armut ağaçları çiçek açıp meyveye dönüşüp olgunlaşıncaya kadar çocuklarımıza baktığımız gibi onlara bakıyoruz. Armut toplama işi Sonbahar mevsimi başlarında başlar. Ne yazık ki bunca emeğimizin karşılığını alamıyoruz. Biz istiyoruz ki armut fiyatları artsın.”

img
 img
MA / Kadri Esen - Fahrettin Kılıç

Armut üreticisi rekolteden memnun fiyattan şikayetçi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Payas ve İskenderun'da çatışma ile patlama: 1 asker yaralı
Payas ve İskenderun'da çatışma ile patlama: 1 asker yaralı
Koca: İstanbul'un 28 ilçesinde vaka artışı yüzde 50'nin üzerinde
Koca: İstanbul'un 28 ilçesinde vaka artışı yüzde 50'nin üzerinde