DSÖ Kovid-19 tedavisinde tek etkili ilacı açıkladı

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, Kovid-19 tedavisinde kullanılan ilaçlar arasında sadece "Deksametazon" adlı ilacın durumu şiddetli olan hastalarda etkili olduğunu belirtti.

402 kez okundu.
DSÖ Kovid-19 tedavisinde tek etkili ilacı açıkladı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, İsviçre'nin Cenevre kentinde bulunan merkezinde, video konferans yöntemiyle DSÖ pandemi uzmanlarıyla toplantı düzenledi.
Toplantıda örgüt tarafından koordine edilen Kovid-19 terapötiklerinin değerlendirildiği Dayanışma Denemesi'nin geçici sonuçlarına değinen Ghebreyesus, "Remdesivir" adlı antiviral ilaç, hidroksiklorokin ve AIDS tedavisinde kullanılan lopinavir/ritonavir bileşiminin, Covid-19 kaynaklı ölümler ve hastanede kalış süreleri üzerinde çok az etkisi olduğunu veya hiç etkisi olmadığının ortaya çıktığını belirtti.
Ghebreyesus, çıkan olumsuz sonuçlara rağmen DSÖ'nün mart ayında 30 ülkede bulunan toplam 500 hastanede yaklaşık 13 bin gönüllünün katılımıyla başlattığı Dayanışma Denemesi'nin devam edeceğini aktardı.
'ETKİLİ OLDUĞU ORTAYA ÇIKAN TEK TERAPÖTİKTİR'
Dayanışma denemesinin her ay yaklaşık 2000 hastayı bünyesine kattığını ve monoklonal antikorlar ve yeni antiviraller dahil olmak üzere diğer tedavilere devam edeceğini belirten Ghebreyesus, "Şimdilik, kortikosteroid deksametazon, Covid-19'u şiddetli geçiren hastalarda etkili olduğu ortaya çıkan tek terapötiktir" dedi.
Ghebreyesus, dünyada her yıl 3,5 milyona yakın şiddetli mevsimsel grip vakası ve 650 bin civarında da solunumla ilgili ölümler gerçekleştiğini hatırlatarak, "Bu yıl, güney yarımkürede kış boyunca, Covid-19 için alınan önlemler nedeniyle mevsimsel grip vakaları ve ölümleri normalden daha azdı. Ancak aynı şeyin kuzey yarımküredeki grip mevsiminde de geçerli olacağını varsayamayız" diye konuştu.
Ghebreyesus, ayrıca grip aşısı talebinin arzın üzerine çıkabileceği konusunda da uyarıda bulundu.


(MA)

DSÖ Kovid-19 tedavisinde tek etkili ilacı açıkladı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Konya’da Suriyeli çocuk öldürüldü
Konya’da Suriyeli çocuk öldürüldü
Reuters: Türkiye'de sokağa çıkma yasakları gelebilir
Reuters: Türkiye'de sokağa çıkma yasakları gelebilir