Eli boş dönen besiciler dertli

KARS - Kars’taki besiciler, pazara getirdikleri hayvanları satamadan döndükleri için dertli. Besiciler, ekonomik krizin yanı sıra hayvancılıktaki yanlış politikaların da bu durumda etkili olduğunu belirtti.

360 kez okundu.
Eli boş dönen besiciler dertli

Her geçen gün daha da derinleşen ekonomik kriz, tüm sektörlerde olduğu gibi hayvancılığı da olumsuz etkiliyor. Büyükbaş hayvancılığın yaygın olduğu Kars’ta, besiciler hem saman hem de yem fiyatlarındaki artıştan kaynaklı zor günler geçiriyor. Besiciler, sabahın erken saatlerinde civar köylerden pazara getirdikleri hayvanların birçoğunu satamadan geri götürmek zorunda kalıyor.   
 
KÖTÜ GİDİŞATIN NEDENİ 
 
Besicilerden Çetin Çağatay, ekonomik kriz ve buna bağlı olarak döviz kurlarında yaşanan hareketlikten kaynaklı böylesi bir tabloyla karşı karşıya olduklarına dikkati çekti. Önceki yıllara oranla hayvan satışında yüzde 60’lara varan bir düşüşün yaşandığını söyleyen Çağatay, “Ülkenin ekonomik durumu ortada. Ekonomik kriz ile beraber dolar her gün yükseliyor. Bizim durumumuz iyi olmadığı için dolar yükseliyor. O yüzden bu haldeyiz. Eskisi gibi hayvan alım ve satımı yapılmıyor. Daha önce vatandaş kredi çekerek canlı hayvan alıyordu. Şimdi faiz de yükselmiş, insanlar kredi çekecek durumda değil. Yem ve saman fiyatlarındaki yükseliş en çok besicileri vurdu. Geçen yıl 400 TL’ye aldığımız saman şuan 800 ile 1300 TL arasında satılıyor. 800 TL’ye mal olunan bir hayvanın şimdiki gideri 2 bin TL’yi buluyor. Üreticiye destek verilmezse, hayvancılık büyük derece etkilenecek” diye konuştu. 
 
SEKTÖRDEKİ YANLIŞ POLİTİKALAR
 
Tarım ve hayvancılık sektöründe atılan adımların “yanlış” atıldığını kaydeden Çağatay, devlet tarafından uzak noktalara yapılan ahırlara işaret ederek, “Besiciler için uzak yerlere ahırlar yapıldı. Kimse bu ahırlara hayvanlarını sokmak istemiyor. Ahırlara harcanan paralar besicilere destek olarak verilseydi daha iyi olurdu. Yapılan projeler ve desteklerin hepsi yanlış. Besiciler için doğru bir politika uygulanmıyor. Destek ise neredeyse yok denecek kadar az. Piyasayı ayakta tutan küçük besicilerdir. Küçük besiciler de bırakırsa hayvancılık biter” ifadelerini kullandı. 
 
DOLARDAKİ ARTIŞIN ETKİLERİ 
 
Hayvan alıp satan Cengiz Mehmetoğlu ise, dolar kurundaki artışın kendilerini olumsuz etkilediğini söyledi. Hayvan fiyatlarındaki artışa dikkati çeken Mehmetoğlu, dövizdeki artışın saman ve yem fiyatlarını ciddi bir şekilde arttırdığını kaydetti. Mehmetoğlu, “İthal saman ve yemler dolar bazlı geliyor. Buradaki artış hayvan fiyatına da yansıyor. Dolardaki artış her şeyi etkiliyor. Doğalgazdan elektriğe her alanda etkili oluyor” dedi. 
 
‘MAĞDUR OLAN BESİCİLERDİR’
 
Hayvan alım satımı yapan Ulaş Yıldırım da yaşananlardan en çok etkilenenlerin başında besiciler geldiğini dile getirdi. Yıldırım, şunları söyledi: “Kars’ta yıllardır hayvancılık yapıyorum. Yem ve samandaki artış yüzünden besiciler zorluk çekiyor. Diğer illere bakarsanız hayvan fiyatları en uygun satılan yer Kars’tır. Biz burada tedarikçiyiz. Alım satım yapıyoruz. Hayvan fiyatının üreticiyi de kurtarması lazım. Hayvan satışları borsa baz alınarak satılıyor. Yine, dışarıdan gelen insanların arz ve talebi de hayvan fiyatlarını çok etkiliyor.”

 

(MA)

Eli boş dönen besiciler dertli
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İpekyolu’nda trafik kazası
İpekyolu’nda trafik kazası
GASKİ’den Borçlulara Yapılandırma Müjdesi
GASKİ’den Borçlulara Yapılandırma Müjdesi