Koca: Salgın ikinci zirve döneminde

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Durum bölgesel bir yayılımdan daha ciddidir. Gelinen noktada yeni bir değerlendirme yapmak gerekir. Salgın Anadolu’da ikinci zirve dönemindedir. Riskli bir tırmanışla karşılaşıyoruz" dedi.

307 kez okundu.
Koca: Salgın ikinci zirve döneminde

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs salgınına dair Bursa’da basın toplantısı düzenledi.

Koca'nın açıklamalarından satır başları şöyle:

* Salgın Anadolu’da ikinci zirve dönemindedir. Riskli bir tırmanışla karşılaşıyoruz.

* Durum bölgesel bir yayılımdan daha ciddidir. Gelinen noktada yeni bir değerlendirme yapmak gerekir. 

* Bursa'da 1 ay öncesine göre vaka sayısı 3 kat arttı.

* Her şeyden önce, dışarıda geçirdiğimiz zamanı asgari düzeye indirmeliyiz. İşimiz, mecburiyetlerimiz dışında evimizde kalalım. Dışarıya çıkmışsak kalabalıktan uzak durmalıyız. Evimiz dışında başkalarıyla paylaştığımız her yerde maske takalım. Yeni vakaların önünü kesecek asıl güç bu tedbirlerdir. 

* Salgın Anadolu'da ikinci zirve dönemine kış henüz gelmeden ulaştı.

*Bugün Bursa Bilecik, Yalova ve Çanakkale illerinde Covid-19'la ilgili seyiri paylaşmalıyız. Bursa'da günlük vaka sayısı geçen aya göre 3 kat arttı, Bilecik'te iki kat, diğer 3 ülde bir ay öncesine göre yüzde 50 vaka artışı görüyoruz. 

*Önemli bir silahımız filyasyon ekiplerimizin yaptığı çalışmalardır. Hastaların takiplerini yapıyor ve ilaçlarını evlere kadar teslim ediyoruz. Bursa'daki ekip sayımızı 700'e çıkarıyoruz. Balıkesir'de 203 ekip sahada, Yalova'da 60, Bilecik'te 66 ekip sahada. 

*Şehir hastanelerimizin yaşadığı salgından önce bulunduğu bölgelerde yaptıkları katkı takdire mahzar olmuştur. Cumhurbaşkanımızın hayalim dediği tesislerin çok isabetli olduğu Elazığ'daki deprem vesilesiyle ve Covid vesilesiyle görmüş olduk. 

*Geçen yıl hizmete aldığımız Bursa Şehir Hastanemizde salgın döneminde çok önemli bir yatırım olduğu görüldü. 

*Bursa Devlet Hastanesi'nin pandemi sonrası renovasyonunu yapacağız. Önceki tesislerimize sahip çıkarak hizmet vereceğiz. Bursalı hemşehrilerimizin şehir hastanesine ulaşımını sağlamak için 27 Ekim'de metro ihalesi yapılacak. 

*Bilecik'te Bozüyük Devlet Hastanesi'nin inşaatı devam ediyor, önümüzdeki yıl hizmete girecek. 

*Bugün değerlendirdiğimiz illerde birçok aile sağlığı merkezi, sağlıklı hayat merkezi yatırımları da devam ediyor. 

*Salgın anadoluda ikinci zirve dönemindeyken İstanbul'da mücadelenin önemi artarken günlük hayatımızı nasıl sürdürmeliyiz? Bunun tarifini kontrollü sosyal hayat olarak yapmıştık. Mecburiyetler dışında evde kalalım, hayat eve sığar cümlesini yeniden hatırlayalım. Dışarıda geçirdiğimiz zamanı asgari düzeye indirmeliyiz. 

 * Bursa salgın boyunca gördüğü en riskli dönemi yaşıyor. Son bir haftadaki günlük vaka sayıları eylüle kıyasla 3 kat fazla. 

* Bilecik ilk salgında zirveyi 10 Eylül'de yaşadı, şimdi iki kat arttı. Balıkesir ilk zirveyi Eylül başlarında yaşadı, son iki haftada yüzde elli vaka artışı görüyoruz. 

*Sağlık sistemimiz hastamızı en iyi şekilde tedavi edecek güçtedir. Sahadeki ekiplerimiz büyük başarı gösteriyor. Önemli olan hastalıktan uzak durarak salgına set çekmektir.

* Sizlere açık ve ısrarlı mesajım şudur: Salgınla mücadelede halen tedbirlerden daha güçlü silahımız yok. Sadece hasta tedavi ederek kazanılamaz, yayılmayı önleyerek kazanılır, bu da tedbirlere uyarak mümkündür. 

* 2021'in grip aşısını şimdiden sipariş etmeye çalışıyoruz. Bu yılki siparişi de geçen yıl etmiştik. Pandemiyle grip aşısının önemi daha da arttı. Bu dönemde herkese yapılması gerektiği kanaati yayılıyor, böyle bir durum söz konusu değil.

* Özellikle sokağa çıkma yasağı gibi bir yasağı düşünmüyoruz. Hareketliliğin artmasıyla birlikte salgının da arttığını biliyoruz. O nedenle tedbirlere uymanın önemli olduğunu, kalabalık ortamlara girmekten kaçınılması gerektiğini, ev içi bulaşın da arttığını görüyoruz, misafir alınmamasını önemsiyoruz. Ulaşımın önemli bir kaynak olduğunu bu çerçevede esnek mesai konusunda hem kamu hem özel sektörde devreye giriyor olmalı. Günün pik yapan 2 saati var, bu zaman dilimlerini azaltmak gerekiyor, bunun yolu da esnek mesaiden geçer. Bu dönemde maskenin daha çok sadece koronaya karşı değil, viral enfeksiyonların, damlacık enfeksiyonların yoğun olacağı bir döneme giriyoruz. Maske, bu enfeksiyonların hepsi için yüzde doksana kadar önleyici. Aşının koruyuculuğu yüzde 60'a kadar. Aşı bütün dünyada 50-60 oranında yapılmadıkça bu salgını kontrol etmek mümkün olmaz. Önümüzdeki 4 5 ay çok önemli. Özellikle bu dönemde influenzayı çok yorgun görürdük çocuklarda. Şu an sayı artmadı. 

* Önümüzdeki dönem Avrupa'da salgın daha da artacak. Dünyada görülen Covid-19 vakasının yüzde ellisi Avrupa'da. Avrupa şu an pandeminin merkezi. Biz de bundan etkileneceğiz. Tedbirlere uymaktan geçer bundan etkilenmemenin yolu. 

 

(MA)

Koca: Salgın ikinci zirve döneminde
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
DEAŞ'lı militanlar Endonezya'da 4 Hristiyan’ı öldürdü
DEAŞ'lı militanlar Endonezya'da 4 Hristiyan’ı öldürdü
İstanbul'da ekmek denetimi
İstanbul'da ekmek denetimi