Kandilli Rasathanesi: Artçılar 15 gün sürebilir

İZMİR- Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, İzmir açıklarındaki depremde 30-40 kilometrelik bir fay hattının kırıldığını söyledi.

250 kez okundu.
Kandilli Rasathanesi: Artçılar 15 gün sürebilir

İzmir'in Seferihisar açıklarında 6,8 büyüklüğünde meydana gelen depreme ilişkin Boğaziçi Üniversitesi (BÜ) Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener açıklamalarda bulundu.

Özener, depremin normal bir deprem olduğunu ve şuana kadar 21 artçı depremin meydana geldiğini söyledi. 30-40 kilometrelik fayın kırıldığını belirten Özener, "1.5 saatte 21 artçı deprem meydana geldi. Artçıların 1 hafta-15 gün kadar sürmesi bekleniyor. Doğal prensip olarak da yaklaşık 1 derece altına kadar, 6 civarında da artçılar bekleyebiliriz. Bugün tsunami meydana geldi. Deprem olduktan tam 9 dakika sonra üye ülkelere tsunami uyarı mesajını gönderildi. Vatandaşlardan isteğimiz kıyı bölgelerindeyseniz hızla kıyı bölgesinden uzaklaşarak barınmakta fayda var. Artçıların süreceği çok açık. Evlere girmemekte ve artçılara hazırlık olunmalı" dedi.

 

(MA)

Kandilli Rasathanesi Artçılar 15 gün sürebilir
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sağlık Bakanı Koca’dan aşı açıklaması
Sağlık Bakanı Koca’dan aşı açıklaması
Sokağa çıkma yasakları başladı
Sokağa çıkma yasakları başladı