Hurdacılar kiralarını dahi ödeyemiyor

VAN - Her şeyin fiyatının 3 kat arttığını belirten Tuşba'daki hurdacılar, kiralarını dahi ödeyemez durumda olduklarını söyledi.

520 kez okundu.
Hurdacılar kiralarını dahi ödeyemiyor

Ekonomik kriz hayatın bir çok alanında olduğu gibi Van'da bulunan hurdacıları da etkiledi. Tuşba ilçesindeki Demirciler ve Geri Dönüşümcüler Küçük Sanayi Sitesi'nde bulunan hurdacılar, doların artması nedeniyle iş yapamaz duruma geldiklerini belirtirken, kiralarını dahi veremeyecek durumda olduğunu söyledi. 


 
Çevrede topladıkları araç-gereçleri satarak geçimlerini sağladıklarını belirten hurdacı İdris Kavala, böylece atıl durumunda araç ve gereçlerin doğaya atılmasının önüne geçerek doğayı koruduklarını söyledi. 2006 yılından beri hurdacılık yaptıklarını belirten Kavala, “Kirliliği önlemek için büyük bir mücadele içerisindeyiz. Buradaki amacımız Van’daki çevre kirliliğini biraz olsun azaltmak” dedi. 
 
HATAY'A GÖNDERİLİYOR
 
Seyyar satıcıların aliminyum, demir, bakır ve plastik gibi ürünleri hurdacılar sitesine getirdiğini belirten Kavala, bu ürünleri birbirinden ayrıştırdıktan sonra Van’da hurda fabrikası olmadığı için Hatay’a gönderdiklerini söyledi. Beyaz eşya parçalarının da değerlendirdiklerini söyleyen Kavala, “İnsanlar, sıfır eşya yerine ikinci el alıyorlar. Buzdolabı, fırın, çamaşır,  makinesi parçalarını değerlendirebiliyoruz. Buraya gelen malzemeleri ayırıp tekrar düşük bir fiyata satıyoruz” diye konuştu. 
 
KİRALARINI ÇIKARAMIYORLAR
 
Önceki yıllara oranla ekonomik sıkıntılar yaşadıklarını belirten Kavala, “Kar marjımız yüzde 20- 25 düştü. Kirasını bile çıkarmayan esnaflar var burada. Çalışan sigortalı personelimin aylığını bile çıkaramıyorum. Bu zor günlerin atlatılabilmesi için düşük faizle esnaf kredisi verilmelidir” dedi. 
 
SÖZLER YERİNE GETİRİLMEDİ
 
1996’dan bu yana hurdacılık yaptığını belirten Yusuf Kanat isimli bir başka esnaf ise 2005 yılında AKP’den Van Belediyesi Başkanlığı yapan Burhan Yenigün döneminde merkezden 10 kilometre uzaklıktaki bölgeye taşındıklarını belirterek, “Eskiden çarşı merkezde çalışıyorduk. 2005 yılı Burhan Yenigün döneminde, buraya taşındık. Önceler işlerimiz iyi olsa da şimdi gittikçe düştü. Özelikle korsan hurdacılar yüzünden işlerimiz düştü. Belediye bize söz verdi. Korsan hurdacılarında buraya taşıyacaklarını söylediler; ama merkezde hala korsan hurdacılar çalışmaya devam ediyor. Herkesin eşit olmasından yanayız. Madem merkezde de hurdacılık yapılacaksa biz neden 10 km merkezden uzağız. Bize verilen bir söz vardı ama kimse yerine getirmedi. Korsan olarak çalışanların buraya gelmesini bizimle aynı yerde çalışmalarını istiyoruz. Mağdur durumdayız” ifadelerini kullandı. 
 
‘KÖTÜ ETKİLENİYORUZ’
 
Dolar kurundaki artış yüzünden işlerinin düştüğüne de dikkat çeken Kanat, "Eskiden yüklediğimiz bir tır arabanın maliyeti 15-16 milyon iken şimdi 40 ile 45 milyona mal oluyor. Bundan kaynaklı paranın değeri ölüyor. Eskiden bakırın kilosu 10 TL iken şuan 40 TL, alimünyum önceden 4 TL iken şuan 8 TL. Dolar artınca TL değer kaybediyor. Bizde bu durumdan kötü etkileniyoruz” diye anlattı. 
 
MA / Barış Dönmez

Hurdacılar kiralarını dahi ödeyemiyor
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bülent Arınç'ın oğlu: Tek reis var
Bülent Arınç'ın oğlu: Tek reis var
Davutoğlu: Ülkeyi Bahçeli yönetiyor
Davutoğlu: Ülkeyi Bahçeli yönetiyor