ABD seçimlerinde kazanan Biden oldu

ABD medyası, Donald Trump ile Joe Biden'ın yarıştığı başkanlık seçiminde Biden’in, delege çokluğuyla yeni başkanlık yarışını kazandığını duyurdu.

667 kez okundu.
ABD seçimlerinde kazanan Biden oldu

ABD'de Donald Trump ile Joe Biden'ın yarıştığı 59. başkanlık seçiminde oy sayımında sona gelindi. 3 Kasım'da yapılan başkanlık seçimine oy sayımı tartışmaları damgasını vururken, ABD medyası kritik eyalet Pensilvanya'da galip gelen Demokrat aday Biden'ın başkanlık yarışını kazandığını duyurdu.

Kesinleşen sonuçlara göre Demokrat aday  Biden 284, Cumhuriyetçi aday Trump ise 214 delege kazandı. Böylece 284 delege sayısına ulaşan Biden, 46. başkan seçildi. ABD Başkan Yardımcılığı'nı ise Kamala Harris yapacak. 

BİDEN'DAN İLK AÇIKLAMA 

Biden yaptığı ilk açıklamada, "Önümüzde yapılacak zor işler olacak ama size şunun sözünü veriyorum: Ben, bana oy vermiş olun ya da olmayın, bütün Amerikalıların başkanı olacağım."

TRUMP'TAN İTİRAZ

Öte yandan Trump ise Pensilvanya'da sandıklar kapandıktan sonra on binlerce oyun, "yasa dışı" şekilde teslim alındığını iddia etti.

ABD'de seçimlerde hile yapılıyor iddialarının ardından Federal Seçim Komisyonu'ndan konuyla ilgili resmi açıklama geldi.Komisyon yetkilisi Ellen Weintraub düzenlediği basın açıklamasında, "Amerikalılar şunu iyi bilsin ki 2020 seçimlerinde hile ve sahtekarlık yapıldığına dair hiç bir kanıta rastlanmamıştır" dedi.

 

(MA)

ABD seçimlerinde kazanan Biden oldu
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TTB: Bir haftada 20 sağlık çalışanı yaşamını yitirdi
TTB: Bir haftada 20 sağlık çalışanı yaşamını yitirdi
Bakan Koca’dan koronavirüs paylaşımı
Bakan Koca’dan koronavirüs paylaşımı