42’nci İstanbul Maratonu başladı

İSTANBUL – “Dünyanın kıtalararası koşulan tek maratonu” unvanı taşıyan 42’nci İstanbul Maratonu başladı.

416 kez okundu.
42’nci İstanbul Maratonu başladı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İştiraki Spor İstanbul tarafından organize edilen İstanbul Maratonu’nun 42’ncisi başladı. "Dünyanın kıtalararası koşulan tek maratonu" unvanını taşıyan Dünya Atletizm Birliği (World Athletics) tarafından "altın kategori"de gösterilen maraton da geçen yıllarda yapılan 15 kilometrelik çipli koşu ile 8 kilometrelik halk koşusu, koronavirüs (Kovid-19) salgını önlemleri nedeniyle düzenlenmedi. 
 
Yenikapı'da başlayan yarış, Kumkapı, Çatladıkapı, Sirkeci, Galata Köprüsü, Karaköy, Salı Pazarı, Dolmabahçe ve Beşiktaş'a kadar düz ve denize sıfır noktasına yakın seyredecek. Barbaros Bulvarı üzerinden “15 Temmuz Şehitler Köprüsü'ne” ulaşarak Asya'ya geçecek atletler, köprüyü geçer geçmez Altunizade kavşağına ilerleyecek.
 
Altunizade köprüsünden "U dönüşü" yaptıktan sonra 15 Temmuz Köprüsü'nden ikinci kez geçecek olan atletler, Beşiktaş sapağı, Barbaros Bulvarı Beşiktaş İskelesi'ne kadar gelen parkuru Dolmabahçe, Fındıklı, Salı Pazarı, Karaköy, Galata Köprüsü güzergahını Unkapanı istikametine dönüş, Cibali, Fener, Balat'a kadar takip edecek ve buradan dönecek. Parkurun Altunizade'den sonraki ikinci uç noktası olan Balat'tan ters istikamette koşulacak yarış, sahil yolunu takip ederek Fener, Unkapanı, Sirkeci, Kumkapı'yı geçerek başladığı yer olan Yenikapı'da son bulacak.
 
SANAL KOŞU 
 
Salgın tedbirleri kapsamında yalnızca maraton kategorisinde ve kısıtlı kontenjanla gerçekleştirilen organizasyonda yer alamayanlar için ise "Tek başına bizimle koş" sloganıyla sanal koşu düzenlendi. Sanal koşuya katılanlar arasında Gezi direnişinde polis tarafından linç edilerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz’ın annesi Emel Korkmaz da ALİKEV bursiyerlerine destek için katıldı. Halk koşusu yapılmadığı için sanal koşuya katılan Korkmaz’a Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da Twitter’da yaptığı paylaşımla desteklerini iletti. 
 

(MA)

42’nci İstanbul Maratonu başladı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TTB: Bir haftada 20 sağlık çalışanı yaşamını yitirdi
TTB: Bir haftada 20 sağlık çalışanı yaşamını yitirdi
Bakan Koca’dan koronavirüs paylaşımı
Bakan Koca’dan koronavirüs paylaşımı