Esnaf boş sokaklara dükkân açtı

DİYARBAKIR/ADANA - Hafta sonları boş sokaklara kepenk açan esnaflar, tedbir kapsamında alınan uygulamaları eleştirerek, “sosyal devletin gereği yerine getirilsin” dedi.

551 kez okundu.
Esnaf boş sokaklara dükkân açtı

Koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında hafta sonları uygulanan sokağa çıkma yasakları ikinci haftasına girdi. Diyarbakır'da bu hafta da, yasaktan muaf olan yurttaşlar dışında sokaklar boş kaldı. Kuruyemişçi, fırıncı ve tatlıcılar iş yerlerini açık tutarken, taksiciler de yasaktan muaf olanlara hizmetlerini sürdürdü.

 Boş sokaklara dükkân açan esnaf ise, iş yapamamaktan yakınarak, devletten destek istedi.

 5-6’NCI DALGA

 Yenişehir ilçesinde kuruyemişçilik yapan Mahsun Karataş, hafta içi oluşan kalabalığa dikkat çekerek, dolayısıyla hafta sonları için getirilen yasağın bir anlamanın olmadığını belirtti. Bu süreçten en fazla etkilenen esnafın desteklenmemesine tepki gösteren Karataş, "Yaşlılar içeri, gençler dışarı, hafta sonu herkes içeri ama esnaf dışarıda. Bu şekilde virüs bitecek gibi değil. Hatta 5-6'ıncı dalgada gelir" dedi.

 Karataş, ayrıca yetkililere esnafın desteklenmesi çağrısında bulundu.

 YASAK DEĞİL DENETİM

 Dağkapı'da tatlıcılık yapan Mehmet Güneş, hafta sonlarının temasın azaldığını ancak bunun ekonomik olarak farklı bir boyut oluşturduğunu kaydederek, “İşlerimiz çok düştü, böyle giderse kapatmaya kadar da gideriz. Daha önce günde ortalama 6-7 tepsi kadayıf, 15 tepsi baklava satarken, şuan 2 tepsi baklava, 1 tepsi kadayıf bile zor satıyoruz. Eskiden 10 kişi çalışırken, şimdi 2 kişi çalışıyoruz. Devletin zorda kalan insanlara yardım etmesi lazım” diye belirtti.

 Sadece hafta sonu için getirilen yasakların yetersiz olduğunu vurgulayan Güneş, "Hafta içi Dağkapı civarı yine tıklım tıklım oluyor. Temasın çok fazla olduğu bir yer, insanlar maske takmıyor, denetimler az” dedi.

 BİR TAKSİ ÜÇ AİLE

 Taksicilik yapan Ahmet Efe de, ülkede tedbir kapsamında alınan uygulamaları eleştirerek, şöyle dedi: “Salgın önlenmek isteniyorsa en az 15 gün boyunca komple bir yasağın getirilmesi gerekir. Bu tür uygulamalar çözüm olmadığı gibi küçük esnafı da mağdur ediyor. Çoğu esnaf kepenk indirmek zorunda kaldı. Bakın bu taksiden üç aile geçimini sağlıyor. Yasakla birlikte bir kişi çalışabiliyoruz. Diğer iki aile ise geçinemiyor. İş yok başka gidip nerede çalışacak? Bu artık siyaset-parti meselesinden ayrı olarak bir ekmek meselesine dönüştü. Pazartesi günü aracın muayeneye götürülmesi gerekiyor. Muayene parası da 900 lira, şimdi bu parayı nereden getireceğiz diye düşünüyoruz. Sabah saatlerinden beri durakta bekliyoruz. Ancak müşteri yok. Ne yapacağımızı bilmiyoruz.”

 YARDIMDA ÇİFTE STANDART

 Günlük yevmiye ile ailesini geçiren Ziya Yılmaz adlı yurttaş ise, çalışmazsa eve ekmek götüremeyeceğini aktardı. İhtiyaç sahiplerine devletin yeterli desteği sağlamadığını dile getiren Yılmaz, “Ben bir emekçiyim, pandemi başladığından bu yana aylar geçti ancak aileme yapılan yardım bin lira. İnsan bin lira ile aylarca geçinebilir mi? Bazen görüyorum hiç ihtiyacı olmayan insanlara destek sağlanıyor. Şimdi yandaşı olmayana destek sağlanmayacak mı?” diye sordu. Yılmaz, yasakların sadece hafta sonları uygulanarak salgının kontrol altına alınamayacağını ancak günlük çalışamazsa da geçinemeyeceğini söyledi.

 ADANA

Adana’da da yasak nedeniyle kent merkezi ve ilçelerinde boş kalan caddeler, sokak hayvanlarına, polis ve belediye ekipleri ile kağıt toplayıcılarına kaldı. Polis, birçok noktada kurduğu kontrol noktalarıyla denetim yaptı. İzin belgesi olmayan yurttaşlara "kısıtlamayı ihlal ettikleri" gerekçesiyle idari para cezaları kesildi.

Belediye ekipleri ise, temizlik ve alt yapı çalışmalarını sürdürdü. Hayvan severler ve belediye ekipleri, sokak hayvanlarını unutmadı, sokağa yem, su ve mama bıraktı.

 

(MA)

Esnaf boş sokaklara dükkân açtı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Madrid’de şiddetli patlama
Madrid’de şiddetli patlama
Filistin’de son 24 saatte 660 yeni vaka ve 19 can kaybı kaydedildi
Filistin’de son 24 saatte 660 yeni vaka ve 19 can kaybı kaydedildi