'Günde 50 lira bile kazanamıyoruz'

DİYARBAKIR - Salgından dolayı işlerinin düştüğünü, hafta sonu yasaklarla iş yapamaz hale geldiklerini anlatan Diyarbakırlı esnaflar, günde 50 lira satış bile yapamadıklarını belirterek, destek çağrısına bulundu.

480 kez okundu.
'Günde 50 lira bile kazanamıyoruz'

Koronavirüs (Kovid-19) salgını tedbirleri kapsamında hafta sonları uygulanan sokağa çıkma yasaklarının üçüncü haftasında da yasaktan muaf olanların dışında sokağa kimse çıkmadı. 
 
Diyarbakır'ın Bağlar ilçesindeki esnaflar, ekonomik kriz ve salgından dolayı zor günler yaşadıklarını, hafta sonu yasaklarıyla da iş yapamaz hale geldiklerini anlattı. 
 
20 yıldır esnaf olan ve manifaturacılık yapan Ramazan Tosun (47), pandemiyle beraber iş yapamaz hale geldiklerini ifade ederek, işlerinin çok kötü olduğunu söyledi. Hafta sonu yasaklarından dolayı esnafların durumunun çok kötü olduğunu kaydeden Tosun, "Çeklerimizi, kiramızı, kredileri nasıl ödeyeceğiz bilmiyoruz. Verdikleri bin lira da günlük 30 liraya denk geliyor. Benim dört çocuğum var, günlük gider 100 liranın altına düşmüyor nasıl geçineceğim? Ev kira, dükkan kira. Dükkanda iş olmadığı için de krediye yükleniyoruz. Her ay borçlanarak o ayı kurtarmaya çalışıyoruz" diyerek tepkisini dile getirdi.
 
‘GEREKEN DESTEK SAĞLANSIN’
 
Salgının sadece hafta sonu yasaklarla engellenemeyeceğini, ancak bir ay kapanmayla vaka sayılarının azalabileceğine dikkat çeken Tosun, "Kapanma sürecinde de devletin esnafa, halka gereken desteği sağlaması gerekir. Hafta sonlarının kapalı, hafta içlerinin açık olması zamanından beri ölüm oranları daha da artmaya başladı. Hafta içleri zaten oluşan yoğunluktan dolayı virüsü kapan kapıyor" ifadelerini kullandı.
 
‘2 LİRA TEK KAZANDIM’
 
19 yıldır esnaf olduğunu söyleyen Selim Yılmaz (57) da yasaklardan etkilendiğini belirtti. Günde 50 lira bile kazanamadığını kaydeden Yılmaz, “Bugün sabahtandır 2 lira satış tek yapabildim. Ayda en az 4 milyar giderim oluyor, gelirim ise çok az. Artan vergiler nedeniyle işimizi yapamıyoruz, devren satılığa da çıkardım ona da dönüş yok. Bize yardımda bulunulmasını istiyoruz” dedi.  
 
‘DÜZENLİ GELİR YOK’
 
Yaklaşık 20 senedir sosyal güvencesiz bir şekilde hurdacılık yaptığını anlatan Mehmetnur Tekin, düzenli bir gelirinin olmadığını ifade etti. Tekin, "Bu kısıtlamalar hepimizi etkiliyor. Kiramız, elektriğimiz, vergimiz var ve ödemekte zorlanıyoruz. Devletin bize yardım etmesini istiyorum” diye konuştu. 
 
 ‘KREDİLERİ ÖDEYEMİYORUZ’
 
İnşaata çalışan Cüneyt Aladağ (29) ise, pandemiden kaynaklı iş yerinde sıkıntı yaşadığı için işinden ayrılmak zorunda olduğunu aktardı. Salgınla beraber yoksul halkın sobasında yakacak odunu bile alamadığına değinen Aladağ, bankalardan çektikleri kredileri de ödeyemediğini söyledi. 
 
Devlet yetkililerinin bu salgın süresince ihtiyaç sahibi insanlara destek sunması gerektiğini belirten Aladağ, “Yapılan bin liralık destek hiç bir şekilde yeterli değil. Bunun yemeği, faturası, ekmeği, diğer ihtiyaçları var. Çalışamadığımız taktirde onları nasıl ödeyeceğiz? Kirası binlerce lira olan esnafın derdine derman olamaz" dedi.

 

(MA)

'Günde 50 lira bile kazanamıyoruz'
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Serhat için buzlanma ve çığ uyarısı
Serhat için buzlanma ve çığ uyarısı
Moskova’daki protestolara polis müdahalesi: 40 gözaltı
Moskova’daki protestolara polis müdahalesi: 40 gözaltı