Tarımsal faaliyet 20 yıldır yokuş aşağı gidiyor

DİYARABKIR - Artan ilaç ve gübre fiyatları nedeniyle tarımsal faaliyetlerin durma noktasına geldiğini belirten ZMO Diyarbakır Şube Başkanı Abdussamed Ucaman, “20 yıldır tarımsal faaliyet yokuş aşağı gidiyor” dedi.

2885 kez okundu.
Tarımsal faaliyet 20 yıldır yokuş aşağı gidiyor

Çiftçiye yeteri kadar destek sağlanmadığı gibi her yıl artan gübre, ilaç ve yakıt fiyatlarından dolayı tarımsal faaliyetlerden uzaklaşan insan sayısında ciddi artış yaşanıyor. Söz konusu maliyetlerdeki artış nedeniyle tarımsal üretim de durma noktasına geldi. Son bir yıl içerisinde, Ocak 2020 tarihinde tonu bin 650 TL seviyesindeki üre gübresi, 21 Ocak 2021 itibariyle yüzde 82 zamlanarak 3 bin liraya alınıyor. Geçen yıl tonu 950 TL civarında olan amonyum sülfat fiyatları ise yüzde 74'lük bir artışla bu günlerde bin 650 TL seviyesine çıktı. DAP gübresinde ise son 1 yılda yüzde 87'lik bir fiyat artış yaşandı ve bin 850 TL düzeyindeki ton başına fiyatlar 3 bin 450 TL'ye kadar yükseldi. 20-20 taban gübresinde de artış yaşandı. Geçen yılın ilk aylarında bin 580 TL düzeyindeki 20-20 taban gübresinin fiyatı son 1 yılda yüzde 55 artarak 2 bin 450 TL'ye kadar çıktı. 
 
Konuya ilişkin Mezopotamya Ajansı'na (MA) değerlendirmelerde bulunan Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Diyarbakır Şubesi Başkanı Abdussamed Ucaman, artan ilaç ve gübre fiyatlarıyla beraber tarımsal faaliyetlerin yok olduğuna dikkati çekerek, KDV vergilerinde düşüş yaşanmasıyla hem üretici hem tüketicinin rahatlayacağını vurguladı. 
 
‘DİLENME POZİSYONUNA GETİRDİLER’
 
Bir takım desteklerin verildiğini, ancak yeterli olmadığını ifade eden Ucaman, “Destek veriliyor, ancak desteklerin zamanı, şekli üzerinde ciddi itirazlarımız var. Çiftçiyi adeta dilenciye çevirecek bir pozisyona getirdiler. Bu destek paketleri, aslında mevcut arazideki girdi fiyatlarıyla örtüşmüyor" dedi. 
 
YAKIT, GÜBRE VERGİSİZ VERİLSİN
 
Son bir yılda gübre fiyatlarındaki artışa dikkat çeken Ucaman, “2020 ile 2021 yılını karşılaştırdığımızda gübrenin fiyatı 930 liradan bin 650 liraya yükseldi ve hala yükselmeye devam ediyor. Yine geçen yola oranlar yakıt fiyatlarını karşılaştırdığımızda, yakıta yüzde 90 oranında zam yapıldı. Sürekli destek veriliyor deniyor, ancak bunun hiçbir karşılığı yok. Çiftçi bu zamlarla destek görmüyor, aksine zarar ediyor. Bu nedenle ürünlerini çok ucuza satıyorlar. Bu şekilde bir destek veriliyorsa, verilmesin. Biz yakıtı ve gübreyi vergisiz çiftçiye ulaştıralım” ifadesinde bulundu. 
 
‘YAKIT VERGİSİ YÜZDE 80’
 
Yakıt KDV’sinin yüksek olduğuna işaret eden Ucaman, KDV düşürüldüğünde çiftçinin rahatlayacağını belirtti. Maliyetin ucuz olması halinde pazardaki fiyatlarında düşeceğini kaydeden Ucaman, “Şu an yakıtın vergisi yüzde 80. Yine gübre KDV’si düştüğü zaman çiftçi, ucuz maliyetle sahadaki ürünün bakımını daha rahat yapıp, ucuz maliyetle ürününü piyasaya sürecektir. Böylece pazardaki ürün fiyatı ucuzlayacak, alım gücü de artacaktır” diye belirtti. 
 
‘DESTEK HÜKÜMETE YAKIN KİŞİLERE GİDİYOR’
 
Ucaman, hükümete yakın kişilerin tarımsal destek paketi aldığını, ancak seraların boş olduğunu, tarımsal üretimle ilgili hiçbir adımın atılmadığını vurguladı. Çiftçinin sertifikalı tohum kullanmaya zorlandığını belirten Ucaman, sertifikalı tohum kullanmayan çiftçilere destek verilmediğini söyledi. Ucaman, “Verilen sertifikalı tohumlar çiftçiyi kendine bağımlı hala getiriliyor, çünkü o tohum senin kullanacağın gübreyi ve ilacı da belirliyor. Tohumu almakla kalmıyorsun, onun gübresini de ilacını da almak zorunda kalıyorsun. Sistem çiftçiyi bu şekilde kendine bağımlı hale getiriyor” ifadelerini kullandı.
 
‘ÇİFTÇİ EMEĞİNİN KARŞILIĞINI ALAMIYOR’
 
Cumhuriyet döneminden bu yana tarımla ilgili yürütülen politikalarda sıkıntılar yaşandığını dile getiren Ucaman, “Son 20 yıldır tarımsal faaliyet yokuş aşağı gidiyor. Çiftçi emeğinin karşılığını alamıyor” dedi.

Tarımsal faaliyet 20 yıldır yokuş aşağı gidiyor
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul Emniyet Müdürlüğü deposunda yangın
İstanbul Emniyet Müdürlüğü deposunda yangın
Yabancı Ziyaretçi Sayılarında Büyük Düşüş
Yabancı Ziyaretçi Sayılarında Büyük Düşüş